فاز 2 بوستان نهج البلاغه
فاز 2 بوستان نهج البلاغه
1394/4/31

مشخصات کلی پروژه :

ساماندهی، طراحی و اجرای فضای سبز و فضاهای فرهنگی-ورزشی در رود دره فرحزاد

تاسیسات: زمین بازی پیست دوچرخه سواری فضای سبز پیست پیاده روی
 
احجام پروژه:

مساحت: 60 هکتار

تونل آدم رو به طول 260 متر
آدرس و مشخصات جغرافیایی منطقه 2 حدفاصل بزرگراه های همت و حکیم
آثار اجتماعی:

ذی نفعان: مردم محلی- مردم تهران

گستره تاثیر: کل شهر

پیامدها: تبدیل فضای بی دفاع شهری به فضای عمومی امن و سالم
 تاریخ شروع:
 1389
 تاریخ بهره برداری:
 1392
 طراح:  طرح و تعاون – تک آزمای زنجان – شارین سازه       
 پیمانکار: نقشه پردازان آسيا


رود دره فرحزاد یکی از محورهای اصلی شمالی جنوبی در سازمان فضایی شهر تهران است .دره فرحزاد در شمال غرب تهران در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته که از شمال دره فرحزاد  با 1800 متر ارتفاع شروع و به میدان صادقیه ختم می شود ، از طرف غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و از شرق به یادگار امام محدود  می شود .

 به عنوان فضای باز و سرسبز که موجب بهبود کیفیت هوا و ایجاد میکروکلیمای ویژه شده و از ارزشهای والای محیط طبیعی و محیط زیست است که از نقاط قوت منطقه 2 به شمار می آید. هویت گردشگری منطقه فرحزاد در سطح شهر و روستای فرحزاد به عنوان یک کانون فعالیتی قوی با عملکرد گردشگری- مذهبی وهمچنین امکان استقرار فعالیتهای عمده و متنوع  در این محدوده از نقاط قوت این محدوده است. البته لازم به ذکر است که در صورت عدم  ساماندهی به عنوان یکی از ناامن ترین فضاهای شهری و مامنی برای معتادان ، بزهکاران و تبهکاران خواهد بود.

از آنجاییکه عملکرد هر فضای شهری در تعامل با عملکرد فضاهای همجوار خود قرار دارد فاز2 بوستان نهج البلاغه به عنوان فضای باز همگانی در کنار پارک پردیسان و فاز 1 بوستان نهج البلاغه مجموعه ای همگون و به هم پیوسته از پارکهای سبز شهری ایجاد می کنند که باعث به وجود آمدن کاربری است که در مقیاس شهری عملکرد دارد ، همچنین دسترسی سریع وآسان به این  محدوده از طریق بزرگراه های همت،  یادگار امام (ره)،  اشرفی اصفهانی ، نیایش و رسالت  بوستان نهج البلاغه را به عنوان یکی از مهمترین پارک رود دره های تهران معرفی کرده است.

از تاثیرات ناشی از اجرای این پروژه می توان به مقاوم سازی ساختمان ها و تاسیسات در محدوده ، ایمن سازی راهها ، پایداری هوای پاک ،حل معضل سکونت در محدوده فرحزاد، حفاظت و بهبود سیما و منظر طبیعی، حفاظت از محیط طبیعی و سبز، اصلاح الگوی کاربری زمین و... اشاره کرد.

فاز دوم ساماندهی رود دره فرحزاد در محدوده شمال بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت واقع شده است . عمليات اجرايي فاز دوم اين بوستان از آذرماه 88 آغاز شد.  پس از انجام مطالعات ژئوتكنيك و بررسي مشخصات فني خاک ، طرح اجراي تثبيت ترانشه و بسترهاي پياد ه را هها و مسيرهاي دسترسي  پیاده سازی و عملیات ساخت تراسها، خاكبرداري اوليه و شروع ساخت ديواره سنگي آغاز گردید. همزمان با اجراي مراحل احداث پل معلق و تونل ارتباطي فاز يك اين بوستان هم انجام شد. به طور ميانگين روزانه 600 نفر شامل مهندسان، مشاوران و كارگران در ساخت فاز دوم بوستان نهج البلاغه دخيل  بود ه اند. از امکانات قابل توجه این بوستان می توان به 3 پارکینگ با ظرفیت 700 دستگاه  اشاره کرد. از این سه پارکینگ ، دسترسی دو باب از سمت بزرگراه حکیم و یک باب دیگر از سمت بزرگراه اشرفی اصفهانی و بلوار عربشاهی ایجاد شده است. احداث 4 خانه دوچرخه در نقاط مختلف پارک  با ظرفیت 120 دوچرخه موجود و مسیر 8 کیلومتری دوچرخه سواری که در 4 راس این بوستان ساخته شده است از سایر امکانات این بوستان است.


 
print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.