فاز 3 بوستان نهج البلاغه
فاز 3 بوستان نهج البلاغه
1394/4/30

فاز 3 بوستان نهج البلاغه

رود دره فرحزاد یکی از محورهای اصلی شمالی جنوبی در سازمان فضایی شهر تهران است .دره فرحزاد در شمال غرب تهران در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته که از شمال دره فرحزاد  با 1800 متر ارتفاع شروع و به میدان صادقیه ختم می شود ، از طرف غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و از شرق به یادگار امام محدود  می شود .

 به عنوان فضای باز و سرسبز که موجب بهبود کیفیت هوا و ایجاد میکروکلیمای ویژه شده و از ارزشهای والای محیط طبیعی و محیط زیست است که از نقاط قوت منطقه 2 به شمار می آید. هویت گردشگری منطقه فرحزاد در سطح شهر و روستای فرحزاد به عنوان یک کانون فعالیتی قوی با عملکرد گردشگری- مذهبی وهمچنین امکان استقرار فعالیتهای عمده و متنوع  در این محدوده از نقاط قوت این محدوده است. البته لازم به ذکر است که در صورت عدم  ساماندهی به عنوان یکی از ناامن ترین فضاهای شهری و مامنی برای معتادان ، بزهکاران و تبهکاران خواهد بود.

از تاثیرات ناشی از اجرای این پروژه می توان به مقاوم سازی ساختمان ها و تاسیسات در محدوده ، ایمن سازی راهها ، پایداری هوای پاک ،حل معضل سکونت در محدوده فرحزاد، حفاظت و بهبود سیما و منظر طبیعی، حفاظت از محیط طبیعی و سبز، اصلاح الگوی کاربری زمین و... اشاره کرد. در شهرهاي بزرگ از جمله تهران مردم با مشکلاتي چون آلودگي هوا، کمبود فضاي سبز محيطي روبرو هستند و نياز آن ها را به باهم بودن و ايجاد اوقاتي خوش بيشتر ميکند. ايجاد فضاي سبز با در اختيار گرفتن زمين هاي بلا استفاده، کاهش آلودگي هوا و آلودگي صوتي، بهبود فضاي بصري شهر از جمله اعداف احداث بوستان هاي نهج البلاغه است.
فاز يک بوستان نهج البلاغه با مساحت35 هکتار و فاز 2 بامساحت 55 هکتار و فاز 3 بوستان نهج البلاغه با مساحت 25 هکتار بوده که از شمال فاز يک بوستان نهج البلاغه تا بزرگراه نيايش امتداد دارد

فاز يک و دو بوستان نهج البلاغه بيش تر با امکانات تفريحي و ورزشي احداث شده ولي در فاز 3 سعي شده با ايجاد مکان هاي گردشگري و تفريحي چون زمين بازي، رستوران هاي محلي و سنتي، دومين زمين اسکيت ايران و فضاهاي عمومي خدمات ارزنده اي به شهروندان فهيم ارائه کند.
يکي از ويژگي هاي خاص اين فاز تصفيه آب رودخانه فرحزاد که از فاز 3 بوستان نهج البلاغه مي گذرد، مسئولان و کارشناسان بهداشت را از هرگونه نگراني مبني بر استفاده از آن ايمن مي کند.

حجم عملیات صورت گرفته تا کنون عبارتند از :

250،000 متر مکعب حمل نخاله 35،000 متر مکعب اجرای خاک مسلح 22،000 متر مکعب اجرای دیوار سنگی مالون 5،000 متر مکعب بتن ریزی 300 تن میلگرد جهت آرماتور بندی دیوارها 950 متر طول اجرای جانپناه آجری 5،000 متر مربع اجرای کفسازی با سنگ گرانیت 1،000 متر مربع کفسازی با آجر و کاشی 10،000 متر طول اجرای نیلینگ و 2،000 متر طول اجرای زهکش 2،000 متر طول اجرای 70 درصد از ابنیه تصفیه خانه اجرای 90 درصد از احداث سرویس بهداشتی LSF  12 چشمه اجرای مخزن 1000 متر مکعبی آب شرب و 2000 متر مکعبی آب خام نصب 300 عدد مبلمان پارکی اجرای اسکیت پارک و ...

 


print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.