احداث نیروگاه برق در بوستان نهج البلاغه/ تامین برق مورد نیاز بوستان های بزرگ

(1397/2/11)


 

شهردار منطقه دو از احداث نیروگاه برق در بوستان نهج البلاغه برای تامین برق مورد نیاز بوستان های بزرگ غرب تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی منطقه دو شهرداری تهران، رسول کشت پور با اشاره به راه اندازی نیروگاه نهج البلاغه برای تامین برق فضای سبز بوستان های بزرگ منطقه، گفت: براساس تدابیر شهردار تهران برای صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع، فناوری های نوین روز و کاهش هزینه و ماده 133 قانون پنجم توسعه اقتصادی کشور، با توجه به اجرای طرح ساماندهی رود دره فرحزاد و بوستان بزرگ نهج البلاغه برای تامین انشعاب برق و کاهش هزینه برق مصرفی راه اندازی نیروگاه نهج البلاغه در دستور کار شهرداری منطقه قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حجم گسترده ای از گردشگران به این مناطق روزانه مراجعه می کنند، تامین امنیت و رفاه شهروندان از اولویت بالایی برخوردار است. ضمن اینکه بهای برق مصرفی هزینه سنگینی را به شهرداری تحمیل می کند.

شهردار منطقه دو در مورد جزئیات این طرح اظهار کرد: ساخت نیروگاه ،تولید و تامین برق در مقیاس کوچک  در دستور کار شهرداری قرار گرفته و عملیات ساخت نیروگاه و خرید و نصب تجهیزات آن به پایان رسیده و با نصب انشعاب گاز به بهره برداری می رسد.

کشت پور با اشاره به هماهنگی با اداره برق برای راه اندازی این نیروگاه، تاکید کرد: با توجه به ضرورت دریافت مجوز برای نیروگاه های زیر 25 مگاوات، هماهنگی با اداره برق منطقه ای، اداره توزیع، شرکت توانیر، دفتر خصوصی سازی صنعت برق، وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست، شرکت گاز و دفتر تولید پراکنده انجام شده است.

به گفته وی دستگاه تولید برق شامل دو موتور گاز سوز به همراه دو مولد تولید برق است. ظرفیت تولید این نیروگاه یک مگاوات شامل دو موتور است.

شهردار منطقه دو در مورد مزایای استفاده از مولد گاز سوز کوچک مقیاس 500 کیلوواتی گاز سوز از برند توان، گفت: دوره احداث کوتاه، مکان یابی آسان، قابلیت کارکرد با گاز شهری، قابلیت حمل و جابجائی آسان، عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد، قابلیت دو گانه سوز شدن و ایجاد منبع جدید کسب درآمد با فروش مازاد تولید برق، از مهمترین مزایای راه اندازی نیروگاه نهج البلاغه است. همچنین امکان تولید حرارت به صورت همزمان با تولیدبرق،کاهش نگرانی های ناشی از نوسان برق، دارا بودن عملکرد جزیره ای و عملکرد موازی با شبکه از دیگر مزایای این نیروگاه است.

کشت پور با اشاره به اینکه فعالیت این نیروگاه آلایندگی زیست محیطی ندارد، تاکید کرد: دستگاه های بکار رفته در این نیروگاه به آب زیاد برای خنک سازی نیاز ندارند.

گفتنی است احداث نیروگاه 1600 تنی زباله سوز مناطق شمالی تهران، در دستور کار شهرداری منطقه 2 قرار دارد.


print

تعداد مشاهده :1103

rating
  نظرات