جستجو
04/23/2014 - چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393
  • SlideShow1 description ::: you can put here everything
  • SlideShow1 description ::: you can put here everything
  • SlideShow1 description ::: you can put here everything
    SlideShow2description ::: you can put here everything 2222

 

زباله های تر(organic waste  ):        

 پسماندهای تر یا فاسد شدنی شامل باقیaمانده مواد غذایی ، سبزیجات ،میوه جات ،پسماند های باغبانی و فضای سبز می باشند که در طبیعت به آسانی فاسد شده وتجزیه می گردند و 70% پسماند ها را تشکیل میدهند. به گفته سازمان (شهروندان طرفدار محیط زیست بهتر) بین 15 تا 20% کل زباله های شهری را مواد آلی تشکیل   می دهد .این مواد همگی پر حجم بوده و به سرعت فضای پر ارزش محلهای دفن زباله را اشغال می کند. 

 

کمپوست 

در ایران استفاده از مواد زاید گیاهی و حیوانی از روزگاران گذشته برای کشاورزان و روستاها بسیار معمول بوده است. فضولات روستائی که در اصل مواد متشکله از مدفوع حیوانی و مواد زاید گیاهی است، همراه با آب و خاک و هوا، ۴ اصل اساسی کشاورزی را در روستاهای ایران تشکیل می‌دهند.
کمپوست یک روند تدریجی در طبیعت است که به‌وسیله آن مواد آلی با حضور هوا توسط میکروارگانیسم‌ها و قارچ‌ها تجزیه می‌شوند و حاصل آن کود باارزشی است که می‌تواند در جاهای مختلف و حتی در باغچه‌های خانگی مورد استفاده قرار گیرد تا جائی‌که به کمپوست خانگی به‌عنوان ”ثروتی که دیده نمی‌شود“ اشاره شده است.
فرهنگ‌سازی و آموزش مردم در جهت تبدیل زباله‌های خانگی با شیوه‌ها و مسائل مربوطه به کمپوست، کاهش زباله‌های تر در خانه‌ها (مبداء) و مزیت استفاده از کود حاصل از آن برای باغچه‌های منازل مسکونی حائزاهمیت است.
این طرح در بسیاری از کشورهای اروپای‌شمالی، دانمارک، اتریش، فنلاند، انگلستان، نروژ و نیوزلند به‌صورت جدی دنبال می‌شود و به‌طور عادی از ضایعات سبز باغچه‌ها، سبزیجات و میوه‌ها استفاده می‌شود.
این کمپوست با دارا بودن فواید و باصرفه در بازاریابی پسماندهای گیاهی و مواد زاید جامد بوده و با تبدیل مواد آلی موجود در پسماندها به کود آلی علاوه بر حذف مواد زاید موادغذائی موجود در آن بازیافت شده و با توجه به اهمیت تغییرات میکروبی در طی فرآیند بایستی عوامل مؤثر بر آنها شناخته شده و بسته به شرایط اقلیمی هر منطقه تعدیل شود.
در استان خوزستان با اجراء طرح توسعه نیشکر و همزمان با فعالیت کارخانجات شکر، مقادیر زیادی از ملاس، فیلتر کیک و باگاس تولیدی کارخانه‌ها به همراه برگ و سرشاخه نیشکر می‌تواند در نتیجه فعالیت‌های میکروبی به‌راحتی به کمپوست تبدیل شود و به‌عنوان کود آلی زیست‌محیطی با بهره‌وری بسیار مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.
به‌کارگیری کمپوست در اراضی بایر این استان که صدها سال به‌صورت لم‌یزرع بوده و در نتیجه دارای میزان موادآلی ناچیز می‌باشد، سبب بهبود کیفیت خاک جهت فعالیت‌های زراعی می‌گردد. به‌دلیل وجود موادمغذی در کمپوست و سهولت استفاده از آنها در مواقع ضروری سبب می‌شود که به موازات نیاز به عناصر خاص، کمپوست، آن عناصر را در اختیار گیاه قرار دهد، به‌علاوه کمپوست به‌صورت لایه محافظ عمل کرده و از تخریب خاک به‌وسیله باد و باران جلوگیری می‌کند.
ماده آلی تولیدی به‌دلیل داشتن بافت سبک املاح و ترکیبات ضروری مورد نیاز گیاهان مختلف، ضمن اینکه فیزیک خاک را اصلاح کرده و مناسب رشد و گسترش ریشه گیاه می‌کند، باعث جذب رطوبت و ایجاد شرایط بهتر اطراف ریشه می‌شود.
جوانه‌زنی را بهتر و شرایط رشد را مهیا می‌کند. عناصر شاخص کود آلی بیولوژیک تولید شده از باگاس نیشکر عبارتند از: آهن، منگنز، روی، مس، ازت، فسفر، پتاس، کربن آلی، موادآلی و سایر عناصر مفید و مورد نیاز رشد انواع گیاهان می‌باشد.
- با استفاده از کمپوست، خاصیت فیزیکی ترد و منافذ عبوری هوای بسیار در خاک ایجاد می‌شود و سبب می‌گردد که اکسیژن به‌راحتی توسط ریشه گیاه جذب شده و نفوذپذیری خاک افزایش می‌یابد.
- کمپوست دارای قابلیت نگهداری آب زیاد بوده و با ممانعت کردن از شرایط خشک، نیاز آبی گیاه را کاهش داده و خاک اطراف ریشه گیاه را همواره مرطوب نگاه می‌دارد.
- استفاده از کمپوست میزان مواد آلی خاک را افزایش داده و تبادلات اکسیژن، آب و موادمغذی مورد استفاده ریشه گیاه را ارتقاء می‌بخشد. همچنین تبادلات کاتیون‌های خاک را افزایش داده و میزان ظرفیت تبادل کانیونی خاک را بهبود می‌بخشد که در نهایت در اختیار ریشه گیاهان قرار می‌دهد و افزایش عناصر ”ماکرو“ و ”میکرو“ درون خاک را باعث می‌گردد.
در شرایط عادی در یک فصل زراعی در استان خوزستان مقدار ۳۵۰ کیلوگرم در هکتار کود اوره در سه مرحله و دی‌آمونیوم فسفات به میزان ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار به خاک مزارع نیشکر داده می‌شود که در صورت استفاده از کمپوست، مصرف این‌گونه کودهای شیمیائی فوق‌العاده کاهش یافته و به حداقل میزان خود می‌رسد، ضمناً عناصر اصلی چون ازت، فسفر و پتانسیم حاصل از کمپوست به‌راحتی جذب گیاه می‌شود.
از نظر هزینه، تولید کمپوست از تفاله نیشکر باگاس کاملاً مقرون به صرفه بوده و دارای ارزش افزوده بسیار بالائی است. چنانچه استفاده از آن در اراضی نیشکرخیز استان خوزستان سبب افزایش قابل توجهی در تولید محصول نیشکر در هکتار می‌شود.

    

 

  
کاغذ 
                       دیگرفلزات
استیل و آلومینیم            شیشه

پسماند های خشک (organic waste   non):

اینگونه زباله ها در طبیعت پایدارترند ویا به سختی ودر مدت زمان بسیار طولانی تری تجزیه می گردند که عبارتند از : انواع پلاستیک، کاغذ ، شیشه ،مقوا ، انواع فلزات، پارچه و منسوجات و.....که 29% از پسماندها را تشکیل می دهند. 

 پلاستیک:ا

پلاستیک از نفت درست می شود که منبعی تجدید ناپذیر است .آنها تقریبا 10% وزنی جریان زباله ها هستند اما حدود 20% حجم زباله ها به خود اختصاص می دهد.حدود نیمی از این زباله های پلاستیکی هم ناشی از انواع بسته بندی هاست بقیه این پلاستیک ها از کالاهایی مثل کامپیوتر ها ، رادیو ها ، ریش تراشها و اسباب بازیها می آید.

هر تکه پلاستیکی که دور انداخته می شود سالها و سالها همانجا می ماند .اما امروزه فقط حدود 5% پلاستیکها ، عموما بطری نوشابه ها و پلاستیک شیرها بازیافت می شوند .در خانه تان می توانید دو نوع پلاستیک را که آسان بازیافت می شوند و به عنوان الیاف و یا ظرف دوباره استفاده می شوند ،پیدا کنید:

یکی پلاستیکهایی که از بطری های نوشابه (پلاستیک شماره 1 یعنی پلی اتیلن تر فتالات یا PET )بازیافت می شوند و به عنوان الیاف و یا ظرف دوباره استفاده می شوند.

یکی دیگر پلاستیکهای ظرف شیر ( پلاستیک شماره 2 پلی اتیلن با چگالی بالا یا HDPE)هستند که به بطری ، اسباب بازی و سایر چیزها تبدیل می شوند.

مخلوط این پلاستیک ها هم به سطل زباله ، نیمکت پارک و حتی اتصالات راه آهن بدل می شود.جدا کردن پلاستیک ها بر اساس نوع به سازنده کمک می کند که محصولات بازیافتی با کیفیت بالاتر تولید کنند. یک راه ساده برای فهمیدن اینکه شیء بازیافتی از چه پلاستیکی است ، نگاه کردن به ته محصول و دیدن شماره ای است که درون آرم بازیافت درج شده است .

برای بازیافت شدن ، پلاستیک را تکه تکه کرده یا ذوب می کنند و آنها را برای ساخت محصول جدید استفاده می کنند . هر چند پلاستیک ها ی شماره 1 یا شماره 2 آسانتر از همه بازیافت می شوند اما در آینده سایر پلاستیک ها هم بازیافت خواهند شد.

هر 5 بطری پت ( بطری پلاستیکی آب معدنی) دارای فیبر مورد نیاز برای تولید یک تی شرت XL و یا فیبر لازم برای پر کردن یک ژاکت است  .
اگر قوطی را دور بیاندازیم پس از 500 سال ، باز به صورت زباله بر روی زمین خواهد بود.

بر اساس گزارش از سازمان شیلات و حیات وحش آمریکا 90% جوجه مرغابی های دریایی در سیستم هاضمه خود مواد پلاستیکی داشته اند.
 
سالانه حدود 150 میلیون کیلو مواد بسته بندی و لوازم ماهیگیری( متشکل ازپلاستیک) توسط ماهیگیران و کشتیرانان به آب افتاده یا ریخته می شود؛میلیونها کیلوگرم دیگر توسط افراد ؛قایقهای خصوصی وکارخانه ها ریخته می شود .
 
اگر فقط  25% خانه های امریکایی ماهانه 10 کیسه پلاستیکی کمتری استفاده کنند سالانه در مصرف 5/2 میلیارد کیسه پلاستیکی صرفه جویی خواهد شد .
 
در عرض هر دو هفته در حدود 5/22 میلیون کیلوگرم ماده لاستیکی که حاصله از فرسودگی تایرهای آمریکایی است وارد محیط زیست می شود این مقدار برای ساخت   3 میلیون تایر نو؛ کافی است.
 
در حال حاضر آمریکا سالانه معادل 5 کیلوگرم پلاستیک به ازای هر نفر در کره زمین تولید میکند.
 
نیم بشکه نفت خام برای تولید یک عدد لاستیک کامیون لازم است .
 
فراموش نکنید که میتوانید کیسه های پلاستیکی را شسته و از آنها مجددا استفاده کنید.
 
آیا میدانید که لاستیک 700 سال طول می کشد که تجریه شود و به طبیعت بازگردانده شود.
 
در ایتالیا از لاستیک های بازیافتی 70 نوع محصول ایجاد می کنند.
 
صنعت کشتیرانی جهان روزانه 450000 ظرف پلاستیکی به داخل دریا خالی می کنند.
 

 

با اینکه کاغذ و محصولات کاغذی به سادگی قابل بازیابی هستند اما همچنان بزرگترین بخش هر سطل آشغالی را به خود اختصاص می دهند .کاغذ و مقوا حدود 40% جریان زباله هر شهری هستند.

چه نوع کاغذی قابل بازیافت است؟مقوا،روزنامه و کاغذهای با کیفیت تر (مثل دفترچه ها ،کاغذ کپی ،سربرگها و پاکتها) همه قابل بازیافت هستند.انواع متفاوت کاغذ مثل کاغذ روزنامه یا کاغذ سفید مرغوب در ستونهای مجزا دسته بندی می شوند چون روش فرآیند متفاوتی دارند.مرکز بازیافت تقریبا همه چیزهای کاغذی را که پوشش پلاستیکی نداشته باشند ،با جوهر چاپ نشده باشند یا خاکی و آلوده به مواد غذایی نشده باشند ،بازیافت می کند .

برای بازیافت کاغذ ،آنرا به قطعات کوچک تقسیم کرده و با آب مخلوط می کنند .بعد آنقدر هم می زنند تا خمیر کاغذ به دست می آید سپس آنرا روی صفحه ای می ریزند تا بیشتر آبش بخار شود . در آخر چوب یا الیاف کاغذ باقی می ماند و بین غلتک ها فشرده و آبگیری می شود بعد این ماده با خشک کن بخار ،خشک می شود .محصول بدست آمده کاغذ بازیافتی است.

بازیافت یک تن کاغذ=جلوگیری از از قطع 17 درخت
اگر روزنامه را بعد از خواندن دور نریزیم ، از بریدن میلیونها درخت در سال جلوگیری می کنیم 

 
3/1 کارخانه های کاغذ سازی در آمریکا اختصاصا از کاغذ دور انداخته شده استفاده میکنند.
 
حدود 50% کاغذها در آمریکا فقط در کار بسته بندی استفاده می شود.
 
از سال 1960تا به حال زباله تولید شده از بسته بندی بیش از 200% افزایش یافته است.
 
کاغذهای توالت ودستمالهای کاغذی اغلب از کاغذهای بازیافت شده ساخته میشوند.
 
هر هفته برای تهیه روزنامه یکشنبه امریکاییها؛جنگلی بیش از 500000 اصله درخت لازم است.
 
بزرگترین منبع کاغذ جمع آوری شده برای بازیافت ؛مقوای کارتنی است.
 
 

در خیلی از نقاط دنیا بازیافت قوطی آلومینیم یک فعالیت بر سود اقتصادی است .آلومینیم بازیافتی بازار تثبیت شده ای دارد که به اکثر مردم اجازه می دهد در آن شرکت داشته باشند و چون این قوطی ها بخش بزرگی از نوشیدنی های محبوب مثل کولا ها را در خود جای می دهند تقریبا همه جا پیدا می شوند.

آلومینیم از بوکسیت به دست می آید که نوعی سنگ معدن است ،آلومینیم تجزیه نمی شود بنابراین یک قوطی آلومینیمی همیشه همان قوطی می ماند تا وقتی که یک نفر آنرا بازیافت کند .برای بازیافت ،قوطی ها را ذوب می کنند و به شکلهای جدید در می آورند .ساختن قوطی های جدید فقط 5%برقی را مصرف می کند که برای ساختن قوطی از بوکسیت لازم است.   
قوطی های استیل و آلومینیم به راحتی برای تولید استیل های دیگر و محصولات آلومینیمی متنوع دیگر بازیافت می شود این تنها راهی نیست که منابع معدنی را حفظ کنیم اما با عمل بازیافت تقریبا 75% انرژی کمتر از مواد خام دست نخوده استفاده می گردد.
بازیافت یک قوطی آلومینیم، در مقایسه با تولید همان قوطی از مواد خام =کاهش آلودگی آب به میزان 97%و کاهش آلودگی هوا به میزان 95%
اگر قوطی را دور بیاندازیم ، پس از 500 سال ، باز به صورت زباله بر روی زمین خواهدبود 
با بازیافت استیل و آلومینیم می توانیم ماشین های جدید ؛دوچرخه و لوازم آشپزخانه تولید کنیم.
 
مقدار آلومینیم دور ریخته شده در آمریکا طی سه ماه ؛ برای دوباره سازی ناوگان هواپیما های مسافری آن کافی است.
 
وقتی که یک قوطی آلومینیمی بیرون می اندازید شما انرژی ای معادل اینکه آن قوطی را تا نصف بنزین ریخته وبعد روی زمین خالی کنید؛را به هدر می دهید.
 
حدود 40% آلومینیم آمریکا در امور بسته بندی مصرف می شود.
 
قوطی های آلومینیمی ذوب مجدد می شوند ودوباره به صورت قوطی در میآید وبعد از 6 هفته در مغازه ها خواهد بود.
 
فراموش نکنید فویل آلومینیمی بازیافت شدنی است.

 

دیگرفلزات

 

بازیافت منابع ارزشمند مثل فلزات کار عاقلانه ای است .چون بازیافت و دوباره استفاده کردن از آنها ساده تر از حفاری و معدنکاری است.

قوطی های فولادی با پوشش قلع مثل قوطی های کمپوت از سنگ معدن قلع و آهن به دست آمده اند که از منابع تجدید نشدنی است.آنها محصول فرآیندهای زمین شناسی هستند که میلیونها سال طول کشیده است .وقتی این فلزات از بین بروند ،برای ابد از دست رفته اند.

این نوع قوطی ها به فرآیند بازیافت متفاوتی نسبت به قوطی های آلومینیمی احتیاج دارند. برای بازیافت این قوطی ها را درون کانتینر بسیار بزرگی می ریزند که انتهای آن سوراخ دارد و سپس آنها را درون یک محلول اسیدی فرو می برند تا قلع قوطی ها در آن حل بشود .سپس قوطی های فولادی شسته شده و به عنوان فولاد آلی فروخته می شود .قلع حل شده به قالب هایی تبدیل می شود که به شرکتهای مختلف فروخته می شود.

 

 مقدار آهن آلات دورریخته شده در آمریکا برای تامین نیازهای مستمر کارخانه های خودروسازی آن کافی است.

 
حدود 8% فولاد آمریکا برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 

 شما می توانیدانواع زیادی از شیشه را بازیافت کنید.شیشه های حاوی غذا و نوشیدنی را می توان دوباره استفاده کرد و بارها و بارها بازیافت کرد .در واقع تنها حباب لامپها ،شیشه های سرامیکی ،ظروف و شیشه های سرامیکی ،ظروف و شیشه های پنجره قابل بازیافت نیست ،ظروف و شیشه های سرامیکی را می توان در حراجی های خانگی فروخت یا به خیریه ها داد .

شیشه از سود سوز آور ،شن و آهک درست می شود .اگر شیشه را دور بریزیم تا ابد همانجا می ماند.چون هیچ وقت به مواد اولیه اش تجزیه نمی شود .برای بازیافت شدن شیشه را باید به تفکیک رنگ جدا کردو خرد و ذوبش کرد .بعد آنرا دوباره قالبگیری می کنند تا اشکال جدیدی ساخته شود .بعضی وقتها شیشه بازیافتی را برای ساختن عایق ها و مواد لازم برای ساخت و ساز جاده ای استفاده می کنند

بطری های شیشه ای بصورت مداوم قابل بازیافت هستند و از آنها می توان برای تولید محصولات متنوع دیگر که قابل تصور نیست استفاده کرد.مانند جاده ها؛ لوازم اسکی روی آب و....
 
هر سال 28 میلیارد بطری وظروف شیشه ای بیرون می اندازیم که می تواند هر دو هفته یکبار ؛برجهای دوقلو مرکز تجارت جهانی نیویورک را پر کند.
 
باز یافت یک تن شیشه در ذخیره انرژی بیشتر از 300% نتیجه داده و همچنین باعث کاهش امواج دی اکسید کربن تا 3.46 تن می گردد.


بنا به گزارش Save a tree  برای تولید فقط 700 پاکت کاغذی درختی 20- 15 ساله لازم است.

 

   
 
پسماندهای ویژه (SPECIAL WASTE)

پسماند های خطر ناک به مواد زاید جامدی اتلاق می شود که بالقوه خطرناک هستند و یا اینکه موجبات خطر را برای سلامتی انسان و سایر موجودات
زنده بوجود می آورند
ویژگیهای این مواد این است که بیشتر آنها به سادگی تجزیه پذیر نبوده و به طور کلی پایدار هستند و اگر شرایط مساعد بیولوژیکی داشته باشند تکثیر یافته و می توانند خود کشنده بوده و یا عامل نامساعددیگری را در محیط بوجود آورند

خواص مواد سمی و خطرناک
 قابلیت احتراق
قابلیت خورندگی
قابلیت انفجار

  
  مواد شیمیایی
 
تعداد مواد شیمیایی که امروز در یک خانه امریکایی یافت می شود بیش از تعداد آن در یک آزمایشگاه شیمی در صد سال پیش است.
 
ضد یخ را به کف گاراژ نریزید .حیوانات خانگی مزه شیرین این ماده سمی را دوست دارند.
 
رنگ های مصنوعی که به غذای مرغهای تخم گذار تجاری اضافه می شود تا زرده تخم مرغ آنها رنگ آمیزی شود خطرزا است
 
به گفته دبراداد حشره کش هایی که در آمریکا ممنوع شده اند در مزارع قهوه ؛کشورهایی که قهوه تولید می کنند مورد استفاده قرار می گیرد و سپس همراه قهوه به آمریکا برگردانده می شود.
 
مواد شیمیایی که در باطری وجود دارد موجب صدمات زیادی به محیط زیست می شود با این وجود آمریکایی ها سالانه 20 میلین باطری یکبار مصرف را دور میریزند که این برای راه اندازی حدود یک میلیارد اسباب بازی فاقد باطری کافی می باشد.
 
حدود 40% فروش باطری ها در طول فصل کریسمس است.
 
فراموش نکنید : باطری کهنه ماشین شما به هنگام خرید باطری تازه ارزش پولی دارد.
 
    رنگ
 
امریکاییها روزانه 11 میلیون لیتر رنگ مصرف می کنند که بالغ بر 4 میلیارد لیتر در سال  می گردد. با این مقدار رنگ دریاچه ای به عمق 6 متر ؛طول 6.5 کیلومتر و عرض 1.5 کیلومتر را می شود پر کرد.
 
   بنزین
 
هر گالن بنزین می تواند 2800000 لیتر آب آشا میدنی را آلوده کند.
ساکنین لوس آنجلس روزانه 228 میلیون کیلومتر رانندگی می کنند یعنی فاصله بین کره زمین با مریخ.

 

پسماندها را در طبیعت به پنج دسته می توان تقسیم کرد:د

الف) پسماندهای عادی :به پسماندهایی گفته می شود که به صورت معمول از فعالیت های روزمره انسانها در شهرها، روستاها و خارج ار آنها تولید می شود.از قبیل زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی.
دد 
ب )پسماند های پزشکی: به کلیه پسماند های عفونی و زیان آور  ناشی  از  بیمارستانها  ، مراکز بهداشتی ،  درمانی آزمایشگاههای تخصصی طب وسایر مراکزمشابه گفته می شود  

ج ) پسماندهای ویژه:به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن ،بیماری زایی ،قابلیت انفجار یا اشتعال ،خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد.
دددد
د )پسماندهای کشاورزی : به پسماندهای ناشی از  فعالیت های  تولیدی در بخش  کشاورزی  گفته  می شود  از  قبیل فضولات،لاشه حیوانات ،محصولات کشاورزی فاسد یا غیر قابل مصرف.د
د
ذ)پسماند های صنعتی: به کلیه پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی ، پسماند های پالایشگاهی ، صنایع گاز ، نفت و پترو شیمی و نیروگاهی و امثال آن گفته می شود از قبیل براده ها ،سرریزهاو لجن های صنعتی.دد 

با مروری بر انواع پسماند متوجه می شویم که پسماند های عادی و در راس آنها زباله خانگی مهمترین بخش مورد نظر و مرتبط با شهروندان است و می کوشیم تا نقش شهروندان در تولید ودفن بهینه زباله را تبیین و اهداف ذیل را تعقیب نماییم:ذ

 الف) کاهش تولید زباله 
  ب  ) بازیافت و استفاده مجدد از پسماند
 ج  ) دفع اصولی و همگن با محیط زیست 
ذذ

 


 

 ایستگاه تفکیک

 

 ایستگاه تفکیک کاغذ


 
  
                                                      عابد ملکی
                                               شهردار منطقه دو
        تاریخ تولد : 1360
        محل تولد : ری
        مدرک تحصیلی :
         کارشناسی : مهندسی صنایع
         کارشناسی ارشد : مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی
        سوابق اجرائی:
          قائم مقام شهردار منطقه یک شهرداری تهران
           شهردار منطقه دو
 
افتتاح دهکده و جشنواره سلامت منطقه 2 در برج ميلاد (1393/2/3)
افتتاح دهکده و جشنواره سلامت منطقه 2 در برج ميلاد

اين جشنواره به مناسبت فرارسيدن هفته سلامت از تاريخ 1 لغايت 7 ارديبهشت ماه در برج ميلاد تهران در حال برگزار ي است .

يادواره شهداي منطقه 2 برگزار شد (1393/2/1)
يادواره شهداي منطقه 2 برگزار شد

رسيدگي به مشکلات خانواده معظم شهدا در حاشيه يادواره شهداي منطقه 2 تهران انجام شد .

بازديد شهردار از پروژه هاي سطح منطقه دو (1393/1/31)
بازديد شهردار از پروژه هاي سطح منطقه دو

شهردار منطقه دو تهران به همراه معاونين و مديران منطقه از پروژه هاي در حال احداث سطح منطقه دوبازديد کرد .

ديدار شهردار منطقه دو با خانواده " معظم شهيدان محمد و علي همايونپور " (1393/1/31)
ديدار شهردار منطقه دو با خانواده   معظم شهيدان محمد و علي همايونپور

عابد ملکي شهردار منطقه دوتهران به پاس رشادت ها و دلاوري هاي شهداي هشت سال دفاع مقدس و اداي احترام با خانواده معظم شهيد " معظم شهيدان محمد و علي همايونپور "ديدار کرد.

ادامه اخبار
اعزام دانش آموزان مدرسه استثنايي نيمروز ناحيه 3 به جشواره سلامت برج ميلاد (1393/2/3)
 اعزام دانش آموزان مدرسه استثنايي نيمروز ناحيه 3 به جشواره سلامت برج ميلاد

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 2 دانش آموزان مدرسه استثنايي نيمروز ناحيه 3 به جشواره سلامت برج ميلاد اعزام شدند گفتني است در اين برنامه که به مناسبت هفته سلامت برگزار مي شود دانش آموزان ناشنواي مدرسه استثن...

ادامه اخبار
جلسه شهردار منطقه دو با دبیران شورایاری محلات و مدیران محلات برگزار شد (1392/12/28)
جلسه شهردار منطقه دو با دبیران شورایاری محلات و مدیران محلات برگزار شد

نشست صمیمی پایان سال شهردار منطقه 2 با دبیران شورایاری محلات ومدیران محلات با حضور دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران برگزارشد .

پيگيري مصوبات سند توسعه محلات منطقه دو در سال 92 (1392/11/7)
پيگيري مصوبات سند توسعه محلات منطقه دو در سال 92

اولين دور جلسات بررسي پيشرفت اجراي مصوبات سند توسعه سال 92 محلات منطقه دو در ناحيه 1 برگزار شد.

نشست مشترک شهردار منطقه با دبيران شوراياري محلات برگزار شد (1392/11/6)
نشست مشترک شهردار منطقه با دبيران شوراياري محلات برگزار شد

اين نشست به منظور بررسي روند اجراي مصوبات سند توسعه محلات منطقه دو با حضور شهردار،قائم مقام ،معاونين و مديران منطقه دو برگزار شد .

جلسه شهردار منطقه دو با دبيران شوراياري محلات و مقامات قضايي وانتظامي (1392/8/15)
جلسه شهردار منطقه دو  با دبيران شوراياري محلات و مقامات قضايي وانتظامي

نشست شهردار منطقه دو و شوراياران محلات با حضور مقامات قضايي وانتظامي منطقه در راستاي بررسي مسائل ومشکلات محلات منطقه دودر حوزه قضايي وانتظامي برگزار شد .

بازديد ميداني شهردار و شورايارن از سطح محلات منطقه دو (1392/8/11)
بازديد ميداني شهردار و شورايارن از سطح محلات منطقه دو

عابد ملکي شهردار منطقه 2 از از محلات فرحزاد ، پرواز ومخابرات در ناحيه9 بازديد ميداني به عمل آورد.

 Text/HTML
کمينه

ساعت کار شهرداری منطقه 2

 
شنبه الی سه شنبه :8 صبح لغایت 16.30
چهارشنبه : 8صبح لغایت 15.30
ساختمان اصلی شهرداری منطقه 2 :

سعادت آباد ، میدان کاج ، بلوار سرو غربی بلوار شهرداری ، خیابان سیزدهم

برنامه زمانی ملاقات با شهردار

شهروندان محترم منطقه 2شهرداری تهران می توانندجهت ملاقات حضوری با شهردار و مسئولین منطقه در روزهای شنبه ، یکشنبه،سه شنبه ، چهارشنبه در ساعات اداری به روابط عمومی شهرداری منطقه مراجعه و ضمن تکمیل فرم ملاقات در روز های دوشنبه ساعت 8 صبح الی 14 بعد ازظهر با شهردارومسئولین منطقه ملاقات و نسبت به طرح مشکلات خود اقدام نمایند .

تلفن های تماس با ما

  • کلیه معاونتها و نواحی شهرداری منطقه 2 --- 24891000 - 24892000
خدمات الکترونیک پروژه های شاخص گالری عکس و فیلم
تماس با ما سعادت آباد، مابین میدان کاج و سرو، میدان قیصر امین پور، بلوار شهرداری، نبش خیابان 13 غربی 24891000 - 24892000
امروز : 3/2/1393 (هـ.ش)
برابر با 21 حمادى الثانى 1435 (هـ.ق)
اذان صبح 04:49:54
طلوع آفتاب 06:22:02
اذان ظهر 13:02:43
غروب آفتاب 19:43:59
اذان مفرب 20:01:54

طول = 51.41 و عرض =35.7