جستجو
04/19/2014 - شنبه 30 فروردين 1393
  • SlideShow1 description ::: you can put here everything
  • SlideShow1 description ::: you can put here everything
  • SlideShow1 description ::: you can put here everything
    SlideShow2description ::: you can put here everything 2222

عناوین:

 1-سیستم جمع آوری                                                  6-  آموزش چهره به چهره در مدارس
 2- سیستم جدید جمع آوری زایدات خشک                       7- مرکز اطلاع رسانی
 3-فعالیت فرهنگ سازی                                                8-  بوستان بازیافت
 4-آموزش
5-محافظان کوچک زمین

 ____________________________________________________

                                                                    سیستم جمع آوری

برقراری سیستم جمع آوری و دفع مواد زاید خشک از جمله مواردی است که برای کاهش تولید ، صرفه جویی در مصرف مواد و نیز جمع آوری و دفع زباله اهمیت اساسی دارد .
اداره بازیافت منطقه 2 ، در راستای اهداف طرح تفکیک زایدات از مبداء تلاش نموده است تا در جهت ارتقاء فرهنگ تفکیک، صرفه جویی و کاهش زباله گامهای موثری برداشته و بتواند در ارتقای سطح فرهنگ شهروندان سهیم باشد.
آموزش و اطلاع رسانی در خصوص اثرات نامطلوب عدم تفکیک در مبداء و ÷یامد های مختلف آن ( از جمله شیوع بیماریهای ویروسی و میکروبی ، آلودگی های محیط زیست پیرامونمان و همچنین منابع طبیعی ) می تواند شهروندان را هوشیار تر نموده و به همکاری و مشارکت در اجرای طرح تشویق نماید.
اعتقاد ما این است که اجرای طرح تفکیک جز با مشارکت جدی شهروندان، امکان پذیر نمی باشد لذا مادامیکه این مشارکت محقق نگردد، متاسفانه شاهد حضور زباله گردان و جداسازیهای غیر بهداشتی در گوشه و کنار معابر خواهیم بود.
 
 
مدیریت پسماند شهری ، بویژه در کلانشهرها ، از دغدغه های اصلی نیم قرن اخیر مسوولان کشورها و سازمانهای بین المللی بوده و در یکی دو دهه گذشته شتاب بیشتری به خود گرفته است . تلاش صاحب نظران و اندیشمندان مدیریت، شهر براین است تا با نگاه علمی و مبتنی بر اصول صحیح مدیریت پسماندها ، امکان گسترش کیفی سیستمهای اجرایی را ممکن ساخته و در راستای ارتقاء کمی و کیفی ارایه خدمات به شهروندان تحولات شایان تو جهی ایجاد نمایند.
اداره بازیافت منطقه 2، همگام با سیاستهای کلان سازمان بازیافت و بعنوان یکی از مناطق پیشگام در امر خدمات رسانی ، در راستای اهداف طرح تفکیک زایدات از مبداء تلاش نموده است تا در جهت ارتقاء فرهنگ تفکیک ، صرفه جویی و کاهش زباله ، گامهای موثری برداشته و به ارایه سیستم های متنوع جمع آوری زایدات خشک از درب منازل به شکل مطلوب و متناسب با بافت فرهنگی اجتماعی منطقه اقدام نماید.
در فاز اول فعالیت ناوگان جدید جمع آوری پسماندهای خشک، از این پس در نواحی 5 و 6 منطقه ( ضلع جنوب خیابان ستارخان ) شهروندان محترم می توانند در موضوع تفکیک زایدات به شرح ذیل مشارکت نمایند
 
1- پست برداشت روزانه: بر اساس پست بندی های انجام شده و آموزش های چهره به چهره بعمل آمده ، عوامل جمع آوری بازیافت با خودروهای آرم دار و لباسهای مشخص و نواختن ملودی مخصوص از ساعت 9 صبح الی 14 به محلات مراجعه می نماید و شهروندان میتوانند پسماندهای خشک خود را تحویل و کیسه های آبی رنگ را بصورت رایگان دریافت نمایند.
2- ایستگاههای سیار: روزهای جمعه در مکانهای: میدان بهرود، میدان سماء همایونشهر جنوبی ، کوی نصر مقابل بازار نصر ، چهارراه قدس از ساعت 10 صبح لغایت 13 ایستگاههای سیار بر پا می شود و شهروندان می توانند در ازاء تحویل زایدات خشک مواد شوینده دریافت نمایند.
3- غرفه های خرید زایدات خشک ثابت: این غرفه ها در محل میدان سماء و همایونشهر جنوبی هر روز از ساعت 10صبح لغایت 16 آماده دریافت زایدات خشک و تحویل مواد شوینده و بنهای خرید به شهروندان هستند.
4- بن ویژه کتاب: شهروندان میتوانند در ازاء تحویل زایدات کاغذ خود بصورت ویژه از درب منازل بن کتاب دریافت کنند. برای دریافت بن کتاب کافی است با ما تماس بگیرید.
5- جمع آوری ویژه : شهروندان می توانند ضمن تماس با ما و ارایه نشانی خود از سرویس ویژه درب منازل نیز استفاده نمایند.
6- برنامه های ویژه جمع آوری : جمع آوری کتب دانش آموزی – ماهی گلی
7- تخلیه مخازن ویژه پسماند خشک در ادارات و سازمانها
 
 
شهروندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  66522373  تماس حاصل نمایند.
 
 
 
 
ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبداء ، مهمترین دغدغه اداره بازیافت می باشد. ترویج تفکیک زباله از مبداء فرهنگ سازی می باشد و فرهنگ سازی در فعالیت های شهری مهمترین و اساسی ترین گام می باشد و برداشتن گامهای اولیه به همراه کودکان موثرتر و کارسازتر می باشد
 
 
در جهت توسعه فرهنگی و آموزش شهروندان ، آموزش بیش از 160 هزار خانوار در 8 ناحیه از سطح منطقه ، آموزش 215 مرکز آموزشی برپایی دهها کارگاه آموزشی و نمایشگاه مختلف با حضور شهروندان بویژه کودکان و نوجوانان صورت پذیرفته است و بدلیل استقبال چشمگیر شهروندان در سال.. .. برنامه ریزی متعدد و کلان تری در نظر گرفته شده است .
آموزش و جمع آوری در سیستم اداره بازیافت ، بر اساس بلوک بندی و پست بندی انجام شده و در کل منطقه صورت می پذیرد و کلیه شهروندان آموزش دیده ، دارای کد اشتراک می باشند که بر اساس ناحیه ، بلوک و پست محل زندگی آنان می باشد و کارتهای اشتراکی به آنان داده شده است که روزهای جمع آوری را به آنان یادآوری می نماید .
در زمان آموزش به منازل کیسه های نایلونی آبی رنگ بصورت رایگان داده می شود که در روزهای مشخص جمع آوری (پست برداشت) ، به راحتی قابل رویت و جمع آوری باشد.
 
اداره بازیافت منطقه 2 به منظور نهادینه کردن فرهنگ تفکیک مواد از مبداء،اقدام به فعالیت های گسترده و جدی از جمله آموزش مدارس نموده است . در همین راستا برنامه گروه محافظان کوچک زمین طرح شده است.
اهداف اجرای این طرح که جهت کودکان مقطع ابتدایی پیش بینی شده است ، به شرح ذیل میباشد:
 
- اهداف اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء ( چگونه باید از زمین محافظت کرد)
- آموزش صحیح نحوه تفکیک زباله های خانگی از مبداء
- آسیب های وارده به طبیعت در صورت دفن مواد پلاستیکی
- ارزش اقتصادی بازیافت مواد
- نحوه کاهش پسماندهای خشک خانگی
 
ضمن اجرای این طرح که هم اکنون در مرحله پذیرش عضو می باشد ، کودکان از برنامه های ذیل برخوردار خواهند بود:
 
-          شرکت در جنگ های ماهانه
-          شرکت در اردوهای یک روزه علمی و تفریحی
-          شرکت در کارگاههای آموزشی
-          بازدید از ایستگاههای تفکیک مواد
-          بازدید از کارخانجات تبدیل مواد
-          و.......
 
 
(ترویج فرهنگ بازیافت به مثابه کاشت درخت گردوست)
 
موضوع بازیافت زباله ها و پسماند های شهری علی الخصوص زباله های خشک ، ضرورت توسعه فرهنگ  تفکیک از مبداء و کاهش زباله ها را ایجاب می نماید .
ترویج این موضوع که نوعی فرهنگ سازی محسوب می گردد تغییر عادات شهروندان است که در کودکان اساسی تر ، موثرتر و کاسازتر جلوه می نماید.
لذا اداره بازیافت منطقه 2 به منظور نهادینه کردن فرهنگ تفکیک از مبداء اقدامات جدی و مختلفی ، از جمله برگزاری همایشها و کارگاههای آموزشی را بصورت وسیع و گسترده در دستور کار خود قرار داده است و تا کنون موفق به برگزاری 200 همایش گردیده ایم.
 
 
با همین نگرش ، شهرداری منطقه 2 تهران ، در راستای ارتقاء سطح فرهنگی زیست محیطی با محوریت موضوع بازیافت و تفکیک مواد زاید در نظر دارد تا اولین مرکز اطلاع رسانی تخصصی بازیافت را با هدف بهره گیری از تجارب و فعالیت های انجام شده مرتبط با موضوع بازیافت در سطح کشور قرار دهد.
این مرکز در بر گیرنده اطلاعات جامعی از فعالیت های انجام شده در شهرها و روستاهای کشور بوده و اطلاعات جمع آوری شده پس از پردازش و جمع بندی قابل استفاده کلیه سازمانها و ارگانهای اجرایی ، دانشجویان ،دانش آموزان و علاقه مندان خواهد بود.
 
 
این بوستان با مساحتی حدود 6 هزار متر مربع بعنوان اولین بوستان بازیافت در خیابان زنجان احداث گردیده است و با دارا بودن محوریت آموزشی و با بهره گیری از تابلو های آموزشی سعی شده است تا موضوع بازیافت و تفکیک پسماندها برای کودکان تفهیم گردد.
در این بوستان المانها و وسایل بازی کودکان با استفاده از مواد دورریختنی و اسقاط شده ،طراحی و اجرا گردیده است.
 

1- کاهش از مبداء یک راه حل اساسی در مدیریت پسماندها
2-تعریف زباله
3- تقسیم پسمانده در طبیعت
مخاطرات بهداشتی زباله
مشکلات ناشی از عدم رعایت مسایل بهداشتی و زیست محیطی زباله
کاهش زباله
به آنچه میخرید دقت کنید


4-5- 6- 7- 8راهنمای مصرف طرفداران حفظ محیط زیست مقدمه:

هرساله در ایران چندین میلیون تن زباله در شکل باقیمانده مواد غذایی ، لفافه بسته بندی ، بطری ، جعبه ، قوطی ، اضافات باغبانی ، اسباب اثاثیه ، پوشاک و ... تولید می شود. به این ترتیب کالاهای با دوام مثل (لاستیک خودرو ، اسباب اثاثیه و ... ) و کالاهای بی دوام مثل ( کاغذ ، کالاهای یکبار مصرف ، پوشاک) حجمی چنـــد میلیون تنـی از مواد زایــــد جامد را تشکیل می دهند. به همان اندازه پسماند ظروف و بسته بندی هم بخش قابل توجهی از جریان پسماند ملی را به خود اختصاص داده است .این مواد شامل شیشه ،آلومینیم ، پلاستیک ، فولاد ، کاغذ و.... می باشد . علاوه بر این ترکیبات اجزاء نسبتا کوچکتری نیز در جریان مواد زاید جامد کشور وجود دارند که در مجموع کل پسماند حاصله را هم اکنون به چندین میلیون تن در سال رسانیده اند. برای مثال یک درصد از جریان مواد زاید جامد می تواند تا حدود  200   هزار تن زباله در سال باشد.

 

1-کاهش از مبداء یک راه حل اساسی در مدیریت پسماندها

در دنیا راههای مختلفی جهت کاهش و مدیریت بهتر مواد زاید جامد مطرح می باشد . از مؤثرترین این روشها روش کاهش از مبداء توسط مصرف کنندگان می باشد. این اقدام شامل عملیات متعددی توسط مصرف کنندگان می باشد که به طور عمده شامل کاهش مقدار زباله های دورریز شونده ، استفاده مجدد از ظروف و کالاها ، استفاده از مواد بازیافتی و کمپوست و مقابله با مشکل مواد زاید جامد در محیط زیست با در نظر گرفتن فعالیت های پسماند زا و اظهار تمایل به پسماند کمتر     می باشد.

مصرف کنندگان از طریق کاهش از مبداء مواد زاید می توانند موجب حفظ منابع ، کاهش آلودگی و جلوگیری از دفع پسماند و هزینه های حمل و نقل آن شوند با کاهش از مبداء همچنین مصرف کنندگان می توانند موجب جلوگیری از هزینه های بازیافت ، کمپوست، دفن بهداشتی و زباله سوزی گردند . مردم شهرهای کوچک وبزرگ جامعه می توانند برنامه های کاهش از مبداء متناسب با شرایط محلی را به اجرا بگذارند. و مزایای زیست محیطی آنرا مشاهده کنند.ش

در ادامه به برخی راهکارها که نشان می دهند چگونه مصرف کنندگان می توانند با مشکل روبه رشد زباله مقابله کنند ارائه شده است.شما هم می توانید ضمن تبلیغ و تشویق این راه کارها با بکارگیری آنها چه در بخش خانگی و شهری و چه در بخشهای تجاری و دولتی از آنها حمایت کنید. این روشها می توانند در متن دوره های آموزشی ،مواد درسی در مدارس ، محرکهای اقتصادی و دیگر ضوابط مالی و اقتصادی کشور گنجانده شوند و کلیه اعضای جامعه می توانند به دست هم قدمهای موثری در راستای برقراری و عملی نمودن راه کارهای جدید ، کاهش از مبداء مواد زاید جامد بردارند .

تعریف زباله 2-

پسماند یا زباله به مواد جامد، مایع و گاز ( غیر از فاضلاب ) گفته می شود که به طور مستقیم یا  غیر مستقیم به صورت ناخواسته حاصل فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کننده زاید تلقی می گردد و اثرات مخرب زیست محیطی دارد که زباله های خانگی بخش عمده آنرا شامل می شود .

پسماندها (زباله) را در طبیعت به سه دسته می توان تقسیم کرد :  3-

15 % تا 20%  کل زباله های شهری را مواد آلی تشکیل   می دهد .این مواد همگی پر حجم بوده و به سرعت فضای پر ارزش محلهای دفن زباله را اشغال می کند. 1- زباله های تر : پسماندهای تر یا فاسد شدنی شامل باقیمانده مواد غذایی ، سبزیجات ،    میوه جات ،پسماند های باغبانی و فضای سبز می باشند که در طبیعت به آسانی فاسد شده وتجزیه     می گردند و 70% پسماند ها را تشکیل میدهند. به گفته گروه (شهروندان طرفدار محیط زیست بهتر) بین

2- زباله های خشک : اینگونه زباله ها در طبیعت پایدارترند و یا به سختـــی و در مدت زمان بسیار طولانی تری تجزیه می گردند که عبارتند از : انواع پلاستیک، کاغذ ، شیشه ، مقوا ، انواع فلزات، پارچه و منسوجات و.....که 29% از پسماندها را تشکیل می دهند.

3-    پسماند های ویژه  :1% پسماندها را تشکیل می دهدکه شامل دو دسته است:

الف) پسماند های بیمارستانی : زباله های حاصل از فعالیت های مراکز بهداشتی و درمانی ، بیمارستانها ، درمانگاهها، مطب های پزشکان

ب) پسماند های خطرناک : زباله های خطرناک به مواد زاید جامدی اتلاق می شود که بالقوه خطرناک و تجزیه نا پذیر  هستند و یا اینکه موجبات خطر را برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده بوجود می آورد. که خواص آن به شرح زیر است:

1- قابلیت احتراق

2- خورندگی

3- قابلیت انفجار

مخاطرات بهداشتی زباله

به طور کلی مواد زاید را از سه جنبه بهداشتی ، اقتصادی و زیبایی شناسی محیط زیست ،می توان به شرح زیر مورد مطالعه و بررسی قرار داد :

الف) جنبه بهداشتی :

اصول بهداشت و بهسازی محیط ، در هر شهری ایجاب می نمایـــد که زباله ها در حداقل زمان ،  از منازل و محیط زندگی انسان دور شده و در اسرع وقت دفع شوند .اهمیت دفع بهداشتی زباله ها موقعی برهمگان روشن خواهد شد که خطرات ناشی از آنها به خوبی شناخته شوند . زباله ها نه فقط باعث تولید بیماری ، تعفن و زشتی مناظر می گردند، بلکه میتوانند بوسیله  آلوده کردن خاک ،آب و هوا ، خسارات فراوانی را ببار آورند .بهمان اندازه که ترکیبات زباله مختلف است . خطرات ناشی از مواد ترکیب دهنده آنها نیز می توانند متفاوت باشند .

آلودگیهای آب  :

 آب شرط اصلی ادامه حیات در جهان است . کلمه آبادانی در زبان فارسی از آب گرفته شده که خود عامل مهمی جهت عمران و بهسازی مناطق مختلف کشور بشمار می رود . در کشور ما مسئله کمبود آب ،چه در امر صنعت و چه در امورکشاورزی،مشکلات فراوانی را به وجود آورده است . مصرف بیش از حد آب در شهرها و اسراف های بی رویه در هر زمینه نیز تشدیدکننده این مشکل بوده است . گرمسیر بودن مناطق جنوب و عدم وجود منابع آب کافی از طرفی و کنترل نشدن آلودگی آب در شمال کشور بوسیله تخلیه فاضلابها و زباله های شهری و صنعتی از طرف دیگر،تاثیرات سویی را در بهداشت و سلامت افراد جامعه بدنبال داشته است . نهرها ،جویها ، رودخانه ها ،دریاچه ها و منابع آب زیرزمینی از طریق ورود مواد زاید ، انواع مختلف آلودگی های بیولوژیکی و شیمیایی را دریافت می کنند و می تواننددر انتشار عوامل بیماری زا نقش به سزایی داشته باشند .انباشتن مواد زاید در معابر وپراکندگی آن در محیط از طریق نشت شیرابه زباله ها ، به آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی منجر می گردد. همچنین دفع مواد زاید در کانال های رو باز و آبروهای موجود ، سبب انسداد آنها ، ایجاد سیلاب و در نتیجه انتشار بیشتر آلودگی ها می شود.کلیه مواد زاید شهری و روستایی، آلوده به انواع میکروارگانیسم ها می باشند و می توانند منابع آب را آلوده نمایند .به عنوان مثال ، شیرابه زباله در هر 100 میلی لیتر ، حدود 100 میلیون کلی فرم دارد که می تواند حجم زیادی از آب را آلوده نماید.

 

 

آلودگیهای خاک :

خاک از عوامل اصلی تشکیل دهنده محیط زیست موجودات زنده و تامین کننده مواد آلی و معدنی برای رشد گیاهان محسوب می شود.موجودات زنده در خاک ، وظیفه مهمی در جهت تغذیه گیاهان و بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی خاک برعهده دارند که نابودی این موجودات در اثر آلوده شدن خاک ، ارزش زراعی آنرا کاهش داده و رشد نباتات را با مشکل مواجه می سازد.

مواد زاید جامد از عوامل مهم در آلودگی خاک ها به شمار می روند . پراکندن این مواد در خاک ، علاوه بر انتشار عوامل بیماری زا ، اثرات نامطلوب دیگری نیز در خاک دارد . به عنوان مثال، پلیمرهای مصنوعی به دلیل عدم تجزیه ، مدتها در طبیعت باقی مانده ودر تبادل آب و هوا با خاک ، اختلال ایجاد می نمایند و یا تجزیه مواد مختلف شیمیایی و نشت شیرابه حاصل از مواد زاید در خاک ، خطرات بسیاری را ایجاد نموده و حیات انسان ودیگر موجودات زنده را تهدید می نماید

آلودگی های هوا:

تلنبار نمودن مواد زاید در فضای آزاد ،به ویژه در فصول گرم سال و غالب شدن شرایط بی هوازی در اعماق این مواد ، منجر به تولید گازهای مختلف از جمله CO2,CH4,SH2,CO و غیره  می شود.در بسیاری از موارد ،سوزاندن مواد زاید یا آتش سوزی خود به خودی آنها ، سبب ایجاد گازهایی نظیر CO2,CO , دود و ذرات معلق در هوا می گردد.همچنین احتراق مواد پلاستیکی می تواند علاوه برگازهای فوق ، به تولید گازهای سمی کلره منجر گردد .ضمنا انتشار گردو خاک و سایر مواد معلق حاصل از خاکروبه های خیابانی ،عبور و مرور وسایط نقلیه و یا فعالیت های بی رویه صنایع در اغلب شهرهای کشور ، امری است که بر هیچ کس پوشیده نیست

جلب و پروش حشرات ناقل :دفع غیر بهداشتی مواد زاید، موجب افزایش حشرات مانند مگس و جوندگان مانند موش و حیواناتی مانند سگ و گربه های ولگرد و در نتیجه انتقال و انتشار بیماری های مختلف می گردد.

ب) جنبه اقتصادی:

برنامه ریزی صحیحدر ارتباط با جمع آوری و دفع بهداشتی مواد زاید از نظر اقتصادی اهمیت دارد بدین ترتیب که سرمایه گذاری در این زمینه از طریق کاهش بیماری ، کاهش مصرف دارو و نیاز کمتر به خدمات درمانی جبران خواهد شد .به علاوه از طریق بازیافت و استفاده مجدد از مواد وانرژی مواد زاید ، می توان قسمتی از هزینه های جمع آوری و حمل و نقل را تامین نمود.

ج) زیبایی شناسی محیط :

یکی دیگر از جنبه های دفع بهداشتی مواد زاید ، زیبایی و پاکیزگی محیط زیست است . پراکندگی و دفع غیر بهداشتی مواد در معابر ، در غیر بهداشتی بودن محیط ، انتشار بیماری و رشد حشرات نقش داشته و همچنیـــــن مناظر زشت و بوی تعفن نیز در محیط ایجاد می نماید .با اجرای سیستم مدیریت بهداشتی مربوط به مواد زاید جامد ، می توان مشکلات مذکور را مرتفع نمود.

مشکلات ناشی از عدم رعایت مسایل بهداشتی و زیست محیطی زباله

مضرات بهداشتی حاصل از عدم کنترل زباله های شهری وعکس العمل های سوء آن در جوامع بشری، بخش مهمی از بیماریها را به خود اختصاص داده است. وجود مواد غذایی ، پناهگاههای مناسب ، رطوبت و شرایط زیست مساعد در زباله های شهری ، امکان تکثیرو رشد سریع حشرات و موجودات موذی را به وجود می آورد که مقابله با آنها بسیار مشکل است .  همچنین انتشار آلودگی یا انتقال بسیاری از بیماری های مهلک در جامعه ما موجب گردیده است که کشور ما در زمره مصرف کننده اصلی دارو ها قلمداد شده و آلودگی شیمیایی بر آلودگی های محیط ما اضافه گردد.

زباله ، مخصوصا پسماندهای غذایی و بخش فساد پذیر آن ، هنگامی می تواند مفید واقع شود که با روشهای مناسب توسط انسان کنترل شده و یا به وسیله بازیافت بهداشتی قسمتهایی از مواد آن مورد استفاده مجدد قرار گیرد. این مواد هنگامی برای آدمی مضرند که خارج از اصول بهداشتی ، ذخیره سازی و جمع آوری ، بازیافت و یا دفع شوند .در این صورت با انتشار زباله ها در محیط و یا تلنبار آن در حواشی شهر ها ، محیط زیست مناسب برای تولید ، رشد ونمو حشرات ، جوندگان ودیگر موجودات موذی به وجود می آید. علی الاصول در راستای پیشگیری از حوادث ، ناشی از دفع غیر بهداشتی این مواد ، لزوم شناخت راه کارهای جمع آوری و دفع زباله و از همه مهمتر آشنایی با خطرات و بیماری های ناشی از آنها اهمیت خاصی دارد .

کاهش زباله

اصلاح الگوی مصرف و کاهش تولید زباله

تولید زباله محصول فعالیت انسانی است و کمیت وکیفیت زباله با الگوی مصرف کالا و مواد توسط قشــــرهای گوناگون اجتماعی رابطه مستقیم دارد ، لذا در چرخه کامل تولید و دفع زباله ،" مصرف " اولین حلقه شناخته می شود ، از این رو تامل و تعمق در الگوی مصرف بسیار ضروری و حایز اهمیت است .

در جوامعی که مصرف کالا ارزش تلقی می گردد ، ارایه تبلیغات تجاری و آموزه های نادرست، میزان مصرف مواد و کالا از حد معقول وضروری فراتر رفته و نتیجتا پسماند یا زباله بیشتری تولید میگردد که معضلات و مشکلات خاص خود را در پی دارد.در فرهنگ اسلامی ، بر پایه واساس موازین شرعی ، اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از مناظر گوناگون بر پرهیز از اسراف تاکید گردیده و حفظ منابع و موهبت های خداوند همواره مورد توجه قرار گرفته است.

با عنایت به موارد فوق ضرورت دارد در شیوه های تهیه و مصرف کالا و مواد تجدید نظر نموده و با رعایت اصول به اصلاح الگوی مصرف بپردازیم تا در گام اول تولید زباله ، تفاوتها و تاثیرات چشمگیر و بسیار قابل ملاحظه ای را شاهد باشیم

به آنچه میخرید دقت کنید !

گام اول در کاهش تولید زباله از مکان های خرید شروع می شود . هنگامی که به خرید میروید به توصیه های زیر توجه کنید:

-  محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی را انتخاب کنیم.

-  از محصولات دارای قابلیت استفاده مجدد ، استفاده کنیم.

-  از قاشق ،چنگال و ظروف آشپزخانه خانگی به جای ظروف یکبار مصرف در پیک نیک و گردش و صرف غذا در خارج از خانه استفاده کنید.

دستمال سفره ، اسفنج و ابر ، اسکاچ ظرفشویی را می توا ن بر خلا ف بعضی از موا د پاک کننده برای نظافت به کرات مورد استفاده قرار داد.

به دنبال موادی باشید که در ظروف قابل استفاده مجدد ارائه می شود . مثلا برخی از ظروف و بطری های نوشابه و یا اقلام مواد پاک کننده طوری ساخته شده اند که می توانند چه توسط مصرف کننده و چه توسط کارخانه سازنده دوباره پر شوند.

- عملیات کاهش از مبداء و بازیافت را به دیگران آموزش دهیم.

" در جای مناسب ، استفاده از اقلام قابل استفاده مجدد ، قابل بازیافت و بازیافت شده را در محل کار خود تبلیغ  کنید ."

-  به طور مبتکرانه راههایی را جهت کاهش کمیت و سمیت پسماندها پیدا کنیم .

"جعبه های کارتنی خیلی بزرگ را به خانه بازی برای کودکان تبدیل کنید.

از قوطی های فلزی و پلاستیکی به عنوان گلدان گل استفاده کنید.

از شانه های تخم مرغ برای کاشت نشاء گیاهان استفاده کنید .

لوازم نقاشی (ماژیک، ابرنگ ، رنگهای گواش و ...) غیر سمی را انتخاب کنید."

- از کیسه ها ، ظروف و دیگر اقلام دوباره استفاده کنیم.

"از کیسه های نایلونی ، کاغذی ، پارچه ای و پلاستیکی دوباره استفاده کنید و در صورت پاره شدن دسته های آنها را دوباره به هم گره بزنید .

جعبه های هدیه ، روبانها و تکه های بزرگ کاغذ کادو را نگهداری و دوباره از آنها استفاده کنید.

از تکه کاغذ های رنگی و شانه های تخم مرغ در ساختن کاردستی استفاده کنید .

به دنبال راههای استفاده مجدد از دستمالهای پارچه ای ، ملافه های کهنه ، پارچه ها ، حوله ها و کهنه های کتانی باشید .مثلا از باقیمانده های مندرس برای گردگیری و نظافت یا پر کردن داخل بالش یا پشتی استفاده کنید."

- به جای دور ریختن کالاها آنها را بفروشیم یا آنها را به اشخاصی که به آن نیاز دارند ببخشیم.

- اضافات باغبانی و باقیمانده های غذایی را کمپوست نماییم.

 "کمپوست برخی مواد غذایی و اضافات حاصله از هرس درختان و چیدن علفهای هرز در باغچه   می تواند موجب کاهش قابل توجهی در مقدار پسماندی شود که نیازمند مدیریت یا قرارگیری در محل دفن زمینی است ، وقتی کمپوست به طور مناسبی انجام شود ، مشاهده می کنید که این پسماندها می توانند به عنوان مواد افزودنی به خاک طبیعی روی چمن ،در باغچه ، روی خاک گیاهان گلدانی و گلخانه ای استفاده شوند .کمپوست کامل شده می تواند موجب بهبودی بافت خاک شده و توانایی خاک را برای جذب هوا و آب افزایش دهد و نیز موجب افزایش رشد گیاهان شود .این عمل همچنین ضمن کاهش فرسایش خاک موجب کاهش نیاز به کاربری افزودنی های تجاری خاک نیز می شود .

چگونگی کمپوست باقی مانده مواد غذایی و اضافات باغبانی را بیاموزید. کمپوست مواد غذایی در نواحی پر جمعیت توصیه نمی شود چرا که می تواند موجب جذب و تجمع آفات شود .

در برنامه های محلی یا منطقه ای جمع آوری اقلام قابل کمپوست شرکت کنید . چنانچه برنامه ای در دسترس نیست  بکوشید با تماس با مسئولان دولتی و شوراهای شهر و روستاهای محل سکونت خود برنامه هایی را در این زمینه تنظیم کنید.

چنانچه جایی را در خانه برای در نظر گرفتن تل کمپوست ندارید ، مواد قابل کمپوست خود را با شرکت در برنامه های کمپوست محلی یا کارهای باغبانی نزدیک محل سکونت خود ، به این مراکز تجمع ،تحویل دهید.

اگر در منزل حیاط دارید ، بگذارید علفهای هرز چیده شده روی چمن باقی مانده و تجزیه شوند و با این عمل مواد مغذی را به خاک پس دهند ، نه آنکه به درون کیسه های زباله سرازیر شوند یا به طریق دیگر دفع گردند."

- روشهایی را به کار گیریم که منجر به کاهش سمیت پسماند می شود مانند برچسب زدن روی مواد شیمیایی و در جای امن و دور از دسترس کودکان قرار دادن.

"به جای استفاده از آفت کش ها می توانید از بعضی گیاهان مثل گل همیشه بهار در باغچه خود برای دور کردن آفات استفاده کنید.در برخی حالات ،ممکن است بتوانید از مواد شیمیایی و سمیت کمتر برای انجام کار خاصی استفاده کنید ، یا حتی در بعضی شرایط دیگر بتوانید از روشهای فیزیکی ، مثل استفاده از کاغذ سنباده، اسکاچ ، یا به کارگیری مقدار کمی بیشتر نیروی فیزیکی جهت پاک کردن اجسام بهره ببرید.

باقیمانده برخی از مواد را می توان به طور مشترک با همسایه ها استفاده نمود ،آنها را به اشخاص نیازمند دیگری داد، یا به نمایندگی های دولتی برگشت داد مثلا در بعضی حالات روغن موتور اضافی را در ایستگاههای خدماتی بازیافت نمود ."

- کالاهای با دوام به جای کالاهای کم دوام و خراب شدنی بخرید . در هنگام خرید به گارانتی ، خدمات پس از فروش و وسایل یدکی آن کالا توجه کنید.

- تا جایی که میتوانید کالاها را به صورت عمده خریداری کنید ,چرا که خریدهای عمده بسته بندی کمتری دارد.

- در هنگام انتخاب بین دو کالا و محصول مشابه ، محصولی که بسته بندی های غیر ضروری کمتری دارد را انتخاب کنید.

- به هنگام خرید در نظر داشته باشید که آیا ضروری است که بعضی از میوه ها ،سبزیجات ،سیر ، قارچ و .... را در ظروف بسته بندی شده بخرید در حالیکه بتوان آنها را بدون بسته بندی خریداری کرد.

- کالا هایی را خریداری کنید که بازیافت شدنی هستند و در همان وحله اول بتوان آنها را تفکیک کرد.

- تولید کالا از مواد بازیافتی معمولا انرژی کمتری مصرف نموده و موجب حفظ هر چه بیشتر مواد خام می گردد . هــــنوز هم محل های دفن بهداشتی با بسته ها و کالاها ی بسیاری که می توانند بازیافت شوند پر می شوند.

با مسؤلان و دست اندرکاران مربوطه شهرداری ، گروههای داوطلب یا فعالان بازیافت در شهر و روستای محل سکونت خود تماس بگیرند و درباره نوع موادی که در شهر شما برای بازیافت جمع آوری می شوند جویا شوید . اگر سیستمی برای برگشت یک نوع مشخص از مواد در محل وجود ندارد آن ماده قابل بازیافت نمی باشد.

باطری های استفاده شده اتومبیل ( باطری های اسیدی-سربی) ، ضدیخ و روغن موتور (جمع شده در ظرف نشکن تمیز ) را به مراکز خدماتی اتومبیل و مکانهایی که مخصوص جمع آوری این نوع اقلام برای بازیافت است، تحویل دهید.

- مواد غذایی را به صورت تازه مصرف کنید ؛ زیرا هم برای سلامتی مفید تر است هم ظروف بسته بندی کمتری دارند.

- وقتی چیزی را خریداری کنید که به آن نیاز دارید و از خریدهای با انگیزه ناگهانی خودداری کنید،  زیرا در خریدهای ناگهانی وسایلی خریداری میشود که شاید هیچ وقت از آنها استفاده نکنید و مجبور شوید آنها را دور بیاندازید . یک راه برای جلوگیری از اینگونه خریدها تهیه لیستی از چیزهایی است  که به آنها نیاز دارید و بعد بر اساس لیست به خرید بروید.

- دستمال کاغذی را در جایی قرار دهید که فقط در مواقعی که واقعا به آن نیاز دارید ؛ استفاده شود.میتوان از حوله های پارچه ای اسفنجی و پارچه های کهنه در خیلی موارد به جای دستمال کاغذی استفاده کرد.

- نوشابه ها را در ظروفی که قابل بازگرداندن یا بازیافت شدنی هستند خریداری کنید . بسیاری از نوشیدنی ها در ظروفی که از مواد قابل بازیافت هستند مانند شیشه ؛ کیسه های پلاستیکی شیر ؛ بطری آب ؛ بطری های پلاستیکی سودا وآلومینیم نگهداری میشوند.

- از محصولات غلیظ شده استفاده کنید. مانند عصاره های آبمیوه، پودرهای رختشویی ؛ نرم کننده ، شیشه پاک کن هایی که برای استفاده با آب رقیق می شوند.

- از خرید غذا هایی که ظروف بسته بندی دارند خودداری کنید و اگر مجبور به خرید آنها هستید از ظروفشان به جای زیر گلدانی ؛ ظرف گرم کردن غذا در ماکروفر یا ظرف غذای حیوانات خانگی استفاده کنید.

- برای خرید از کیف مخصوص خود استفاد کنید . این کارها نه تنها امن تر است ؛ بلکه سبب میشود کیسه های پلاستیکی کمتری دور انداخته شود .

-  از اشتراک مجله هایی که به ندرت میخوانید خودداری کنید . می توانید برای خواندن آنها به کتابخانه محله خود بروید و یا در صورت داشتن نسخه های قدیمی آنها را به دوستانتان ؛ هم اتاقی ؛ همکار یا کتابخانه بدهید.

- در هنگام خرید وسایل برقی دقت کنید که قابل شارژ با برق یا باطری های شارژ شدنی باشد. باطری های یکبار مصرف بخش قابل توجهی از زباله های شهری را تشکیل می دهند.

-  مردم یک کشور سالانه 5/2 میلیارد عدد تیغ ریش تراش دور می اندازند. استفاده از ماشین های ریش تراش یا وسایل ریش تراشی که تیغه آن قابل تعویض است  بسیار مقرون به صرفه است .

-  از لباسها و کفش های خود به خوبی مراقبت کنید و با تعمیر کردن آنها مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید .

-  به جای دور ریختن لباسها و وسایل خانه ای که هنوز قابل استفاده هستند ؛ آن ها را به محل های فروش وسایل دست دوم ببریــد یا از پارچه لباسها به جای کهنه و یا برای کارهای هنری می توانید استفاده کنید.

   

 مسافران در هنگام سفر می توانند  با تغییراتی اندک از تولید پسماندهای بیش از  حد جلوگیری نمایند . برای مثال  مسافران می توانند  :

-         از کیسه ها و مخازنی استفاده کنند که قابلیت استفاده مجدد را دارا باشد .

-         از میوه ها و سبزیجاتی که دارای بسته بندی نیستند استفاده کنند .

-         تجهیزات مورد نیاز را در عوض خریداری اجاره کنند .

-         برای سفر حتی الامکان از بلیط الکترونیکی استفاده کنند .

-         در انتخاب هتل به گزینه دارا بودن برنامهای برای کاهش زباله اهمیت دهند .

-         تنها بروشورها و نقشه های مورد نیاز را همراه داشته باشند.

راههای کاهش زباله در تعطیلات

فصل تعطیلات معمولا با خرید و مهمانی ها و گرد هم جمع شدن همراه است که زباله های بسیاری را در پی خواهند داشت . از آنجا که بخش عمده ای از زباله ها ی تولیدی مربوط به هدایای خریداری شده  و بسته بندی آنها در این ایام می باشد ؛ در اینجا به روشهایی ساده برای کاهش این پسماندها اشاره می شود:

-     در عوض خرید هدیه های متداول برای دیگران ؛ به نوع دیگری از هدایا فکر کنید مثلا ثبت نام فرد در یک کلاس یا خرید بلیط بازی مورد علاقه وی و امکان پذیر کردن تجربه هایی از آن دست برای افراد.

-     به نوعی سرمایه گذاری در خانواده خود در عوض خرید اسباب بازی و لباس و نظایر آنها  که همه یا شکسته می شوند یا کهنه وغیر قابل استفاده فکر کنید ؛ مثلا به باز کردن یک حساب پس انداز .

-         در تعطیلات سال نو سلامت روحی و روانی و البته محیط زیست پیرامون خود را با اهدای وسایلی که نیازی به آنها ندارید تضمین کنید.

راهنمای مصرف طرفداران حفظ محیط زیست

یک فرد عادی استفاده می کند

یک انسان سبز بهتر است استفاده کند

یک روی کاغذ

هر دو روی کاغذ

اتومبیل

اتوبوس یا مترو (در تهران)

کیسه زباله

کیسه نایلونی مصرف شده خرید

قوطی فلزی نگهداری لوازم ریز

ظرف پلاستیکی ماست

رنگ روغنی

رنگ پلاستیک (زیرا با آب حل می شود)

کیسه پلاستیکی

زنبیل یا کیسه پارچه ای

دستمال کاغذی

دستمال پارچه ای

ماشین حساب باطری دار

ماشین حساب نوری

ساعت باطری دار

ساعت اتوماتیک

باطری

برق شهری

نوشابه با بطری پلاستیکی

نوشابه با بطری شیشه ای

لامپ معمولی(حبابی)

لامپ مهتابی یا لامپ کم مصرف

تشک ابری

تشک پنبه ای یا پشمی

ماژیک هایی که بوی بدی دارند

مداد رنگی

کاغذ سفید خارجی

کاغذ پارس (تولید از تفاله نیشکر)

کمربند یا کفش از پوست مار

کمربند چرمی

ظروف یکبار مصرف

ظروف چینی ،پلاستیکی و...

جداسازی

در اینجا زباله هایی که در سطلهای کناره خیابان جداسازی نشده اند روی یک تسمه نقاله سوار   می شوند و به اشیاء قابل بازیابی دسته بندی می شوند.مواد خطرناک مثل سمها ،رنگ ها یا مواد شیمیایی که نباید وارد جریان زباله شوند جداسازی شده و به مرکز زباله های خطرناک برده می شوند.بعد هر چیزی که نه خطرناک است نه قابل بازیافت به گورستان زباله های جامد فرستاده می شود .

زباله های قابل مصر ف در سبدهای متفاوت جدا می شوند : روزنامه ها ،سایر کاغذ ها و مقوا ها ، قوطی های آلومینیمی ، قوطی های قلعی یا فولادی ، شیشه ها ، پلاستیک ها و مواد باغچه خانه  ها  برای تولید کمپوست جدا می شوند . بعد از دسته بندی شدن همه چیز ، کامیونهای شرکتهای مختلف مواد را برای تبدیل به محصولات جدید می برند.

کاغذ ، روزنامه و مقوا

با اینکه کاغذ و محصولات کاغذی به سادگی قابل بازیابی هستند اما همچنان بزرگترین بخش هر سطل آشغالی را به خود اختصاص می دهند .کاغذ و مقوا حدود 40% جریان زباله هر شهری هستند.

چه نوع کاغذی قابل بازیافت است؟ مقوا ، روزنامه و کاغذهای با کیفیت تر (مثل دفترچه ها ، کاغذ کپی ، سربرگها و پاکتها) همه قابل بازیافت هستند.انواع متفاوت کاغذ مثل کاغذ روزنامه یا کاغذ سفید مرغوب در ستونهای مجزا دسته بندی می شوند چون روش فرآیند متفاوتی دارند. مرکز بازیافت تقریبا همه چیزهای کاغذی را که پوشش پلاستیکی نداشته باشند ، با جوهر چاپنشده باشند یا خاکی و آلوده به مواد غذایی نشده باشند ، بازیافت می کند .

برای بازیافت کاغذ ،آنرا به قطعات کوچک تقسیم کرده و با آب مخلوط می کنند . بعد آنقدر هم   می زنند تا خمیر کاغذ به دست می آید سپس آنرا روی صفحه ای می ریزند تا بیشتر آبش بخار شود.  در آخر چوب یا الیاف کاغذ باقی می ماند و بین غلتک ها فشرده و آبگیری می شود بعد این ماده با خشک کن بخار ،خشک می شود .محصول بدست آمده کاغذ بازیافتی است.

شیشه

شما می توانید انواع زیادی از شیشه را بازیافت کنید . شیشه های حاوی غذا و نوشیدنی را می توان دوباره استفاده کرد و بارها و بارها بازیافت کرد .در واقع تنها حباب لامپها ، شیشه های سرامیکی ، ظروف و شیشه های سرامیکی ، ظروف و شیشه های پنجره قابل بازیافت نیست ، ظروف و شیشه های سرامیکی را می توان در حراجی های خانگی فروخت یا به خیریه ها داد .

شیشه از سود سوز آور ،شن و آهک درست می شود .اگر شیشه را دور بریزیم تا ابد همانجا می ماند. چون هیچ وقت به مواد اولیه اش تجزیه نمی شود . برای بازیافت شدن شیشه را باید به تفکیک رنگ جدا کردو خرد و ذوبش کرد . بعد آنرا دوباره قالبگیری می کنند تا اشکال جدیدی ساخته شود بعضی وقتها شیشه بازیافتی را برای ساختن عایق ها و مواد لازم برای ساخت و ساز جاده ای استفاده می کنند

آلومینیم

در خیلی از نقاط دنیا بازیافت قوطی آلومینیم یک فعالیت بر سود اقتصادی است .آلومینیم بازیافتی بازار تثبیت شده ای دارد که به اکثر مردم اجازه می دهد در آن شرکت داشته باشند و چون این قوطی ها بخش بزرگی از نوشیدنی های محبوب مثل کولا ها را در خود جای می دهند تقریبا همه جا پیدا می شوند.

آلومینیم از بوکسیت به دست می آید که نوعی سنگ معدن است ،آلومینیم تجزیه نمی شود بنابراین یک قوطی آلومینیمی همیشه همان قوطی می ماند تا وقتی که یک نفر آنرا بازیافت کند برای بازیافت ، قوطی ها را ذوب می کنند و به شکلهای جدید در می آورند . ساختن قوطی های جدید فقط 5%  برقی را مصرف می کند که برای ساختن قوطی از بوکسیت لازم است.

سایر فلزات

بازیافت منابع ارزشمند مثل فلزات کار عاقلانه ای است .چون بازیافت و دوباره استفاده کردن از آنها ساده تر از حفاری و معدنکاری است.

قوطی های فولادی با پوشش قلع مثل قوطی های کمپوت از سنگ معدن قلع و آهن به دست آمده اند که از منابع تجدید نشدنی است.آنها محصول فرآیندهای زمین شناسی هستند که میلیونها سال طول کشیده است .وقتی این فلزات از بین بروند ، برای ابد از دست رفته اند.

این نوع قوطی ها به فرآیند بازیافت متفاوتی نسبت به قوطی های آلومینیمی احتیاج دارند. برای بازیافت این قوطی ها را درون کانتینر بسیار بزرگی می ریزند که انتهای آن سوراخ دارد و سپس آنها را درون یک محلول اسیدی فرو می برند تا قلع قوطی ها در آن حل بشود .سپس قوطی های فولادی شسته شده و به عنوان فولاد آلی فروخته می شود .قلع حل شده به قالب هایی تبدیل     می شود که به شرکتهای مختلف فروخته می شود.

پلاستیک

پلاستیک از نفت درست می شود که منبعی تجدید ناپذیر است .آنها تقریبا 10% وزنی جریان زباله ها هستند اما حدود 20% حجم زباله ها به خود اختصاص می دهد.حدود نیمی از این زباله های پلاستیکی هم ناشی از انواع بسته بندی هاست بقیه این پلاستیک ها از کالاهایی مثل کامپیوتر ها ، رادیو ها ، ریش تراشها و اسباب بازیها می آید.

هر تکه پلاستیکی که دور انداخته می شود سالها و سالها همانجا می ماند .اما امروزه فقط حدود 5% پلاستیکها ، عموما بطری نوشابه ها و پلاستیک شیرها بازیافت می شوند .در خانه تان می توانید دو نوع پلاستیک را که آسان بازیافت می شوند و به عنوان الیاف و یا ظرف دوباره استفاده می شوند،پیدا کنید:

یکی پلاستیکهایی که از بطری های نوشابه (پلاستیک شماره 1 یعنی پلی اتیلن تر فتالات یا  PET) بازیافت می شوند و به عنوان الیاف و یا ظرف دوباره استفاده می شوند.

یکی دیگر پلاستیکهای ظرف شیر ( پلاستیک شماره 2 پلی اتیلن با چگالی بالا یا HDPE) هستند که به بطری ، اسباب بازی و سایر چیزها تبدیل می شوند.

مخلوط این پلاستیک ها هم به سطل زباله ، نیمکت پارک و حتی اتصالات راه آهن بدلئمی شود.جدا کردن پلاستیک ها بر اساس نوع به سازنده کمک می کند که محصولات بازیافتی با کیفیت بالاتر تولید کنند. یک راه ساده برای فهمیدن اینکه شیء بازیافتی از چه پلاستیکی است ، نگاه کردن به ته محصول و دیدن شماره ای است که درون آرم بازیافت درج شده است .

برای بازیافت شدن ، پلاستیک را تکه تکه کرده یا ذوب می کنند و آنها را برای ساخت محصول جدید استفاده می کنند . هر چند پلاستیک ها ی شماره 1 یا شماره 2 آسانتر از همه بازیافت می شوند اما در آینده سایر پلاستیک ها هم بازیافت خواهند شد.

پلاستیک معضل بزرگ محیط زیست

یکی از مواد مصنـــوعی که تولید آن در انواع و کاربردهای مختلف روز به روز در حال افزایش است ، پلاستیک و ترکیبات پلاستیکی است.

پلاستیک که یکی از بهترین مصنوعات بشری محسوب می شود هم اکنون به معضل بزرگی برای محیط زیست و بشر امروزی تبدیل شده است.

پلاستیک از عمده ترین آلاینده های محیط زیست است.ازدیاد مصرف این ماده طی دو دهه اخیر به طور فزاینده ای در جهان محسوس است.

به گزارش سایت همشهری آنلاین ، بر اساس برآوردهای صورت گرفته همه ساله بیش از یکصد میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می شود.علت آن نیز توسعه صنایع پتروشیمی و نفت و تغییر در الگوهای مصرف بشر است.

کشور ما نیز به خاطر داشتن منابع نفتی و تولیدات پتروشیمی فراوان ،یکی از عمده تولید کنندگان مواد پلاستیکی به شمار می رود.

در ایران سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی تولید می شود .میزان پلاستیک های تجاری همچون  PP,PS,PVC,PE و غیره مصرف شده در کشوردر سال 1365 حدود 220هزار تن بوده و هم اکنون این رقم از مرز 1 میلیون تن فراتر رفته است .از این میزان هر ساله حدود  30تا-50 درصد ضایعات وارد پسماند ها و زباله ها می شود که از نظر زیست محیطی و اقتصادی بسیار حایز اهمیت است.

مواد پلاستیکی موادی هستند که از ملکولهای بزرگ مواد آلی به طور مصنوعی و از طریق واکنش های ویژه تهیه می شوند.

اکثر پلاستیک های معمول در بازار از فراورده های نفتی و زغال سنگ تولید شده و غیر قابل بازگشت به محیط هستند.به علت سبکی وزن و عدم شکستگی و همچنین هزینه مناسب تولید، استفاده از پلاستیک امروزه بسیار رایج است.

مواد پلاستیکی دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و از نظر بیولوژیکی تجزیه آنها به سختی انجام می گیرد،باکتری ها به ندرت آنها را مورد حمله قرار می دهند به طوری که این مواد مدت بسیار طولانی بدون تغییر در کمپوست برجا مانده و به آسانی از بین نمی روند..استفاده از این مواد در سالهای اخیر جهت ساخت ظروف یکبار مصرف و همچنین مصالح ساختمانی همچن کفپوش ،لوله و اتصالات، ایزولاسیون ،ماشین و ابزارآلات ،چسب ها و غیره افزایش یافته است.

بکار گیری این مواد در بسته بندی به جای کاغذ یا کارتن یا کاربرد آن به جای شیشه و چوب نیز از دیگر علل ازدیاد تولید پلاستیک در عصر حاضر است .در بسیاری موارد نیز مواد پلاستیکی با سایر مواد مخلوط شده و مورد استفاده قرار می گیرند.به منظور رفع این مشکل محققان در پی تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر محیط دوست از منابع تجدید شونده و جایگزین کردن آنهاهستند.هر چند که ممکن است سال های زیادی زمان لازم باشد که بشر بتواند تمام محصولات فعلی خود را جایگزین با محصولات محیط دوست کند.واژه زیست تخریب پذیر در واقع به موادی اتلاق می شود که به سادگی توسط فعالیت موجودات زنده به ریز واحدهای سازنده خود تجزیه شده و در محیط باقی نمی مانند.در فرایند ساخت پلاستیک های زیست تخریب پذیر تولید پلیمر های زیستی نقش به سزایی دارند چون این موارد اساس طبیعی دارند بنابراین توسط سایر موجودات نیز مورد مصرف قرار می گیرند.اگرچه فرآیند زیست تخریب پذیری به آرامی در محیط های خاکی و آبی انجام می گیرد ولی به دلیل آنکه دیگر لازم نیست هزینه چندانی صرف تصفیه مواد زاید ورودی به طبیعت شده و طبیعت طی چرخه ذاتی خود این مواد را به طور کامل تخریب می کند حایز اهمیت است.

برای تولید هر چه بیشتر این پلی مر ها دو دیدگاه کلی باید مد نظر قرار گیرد:

1-  دید زیست محیطی: در واقع این مواد باید به گونهای باشند که سریعا مورد تجزیه قرار گرفته و به راحتی با برنامه های مدیریت پسماندها و بازیافت از محیط خارج شوند.

2-  دید صنعتی: این مواد باید دارای دوام و کار آرایی کافی و مناسب بوده و قیمت تمام شده آن نیز مناسب و در مجموع استفاده از آنها مقرون به صرفه و اقتصادی باشد.

به هر حال علاوه بر راه حل هایی جهت اصلاح مواد رایج موجود در پلاستیک نظیر استفاده از پلیمرهای طبیعی در ساخت آنها ،استفاده صحیح و به جا از این مواد و ترویج الگوهای صحیح مصرف و همچنین برنامه ریزی جهت بازیافت و دفع مناسب این مواد، از دیگر راهکارهای مناسب ارایه شده است که مخاطرات استفاده روز افزون پلاستیک را برای انسان و طبیعت کاهش خواهند داد.

منابع مورد استفاده:

1-    کتاب بهداشت زباله

2-    کتاب مدیریت پسماندهای شهری، کاهش تولید زباله

3-    نشریه تحقیقات پیشرفته زیست محیطی

4-    سایتهای اینترنتی مربوط به بازیافت

5-    جزوه کاهش پسماند، اداره کل حفاظت محیط زیست همدان

6-    جزوه مرکز بازیافت مواد

7-    کتاب سبز نگه داشتن زمین از سری کتابهای سبز

8-    جزوه مهر رمضان سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری تهران

9-    کتاب قانون مدیریت پسماندها(معاونت محیط زیست انسانی)

 


                                                           

                                                                                                                         

 

Collection system
 
Maintenance of the collection systems and repulsion of residue materials
 
are vary important in decrease of production, thrift  in use of  materials
 
 and also collection and repulsion of trash .
 
Recycling office of region 2 is trying to separate trash from the
 
  origin in order to increase separation's culture , thrift and decrease
 
trash then have done so many activities and they are also  trying to  have
 
some shares in raising of citizens culture .
 
Training provides information about negative affects of not separation at
 
 origin and related consequences of that (like spread of disease
 
,viral ,bacterial, pollution of environment and natural resources ) can
 
Creater  the citizens  and  encourage them to  cooperate  in  implementation
 
the pattern of separation system without the serious association of citizens.
 
So while this association to  be  unsuccessful , unfortunately we  will  see
 
 illegal and in sanitary separating in pathway.   
 
 
New collecting system of dry superfluity are starting in region 2
 
Urban residue management specially in the big cities is one of the major
  
  difficulties of country managers and international organizations  in
 
this half century and have accelerated in last decade .
 
 thinkers and researchers are trying to possible modal expanse of
 
executive systems based on objective vision and proper paternities of
 
wasting  management and render more services to  respectable
 
 citizens .
 
recovery organization in region 2, along with the huge policy of recovery
 
organization have tried to implement pattern of residue separating from origin
 
until to be useful for promoting of separating culture ,  thrift  and
 
reducing trash and launch to render various collecting systems of
 
dry residue from the house relatively to social culture of the region.
 
In the first phase ,the activity of new factor of dry residue  collecting  ,
 
Hence forward respectable citizenship can participate for separating
 
superfluity in 5 and 6 area as below description:
 
1-daily classification : 
 
Based on  accomplished grouping and  face to face training , recovery
 
factors with marked vehicle and specific clothes and play defined melody
 
recourse location from 9 am to 14 pm and citizens can deliver
 
dry residue against receiving blue bag as free.
 
 
2- mobile stations:
 
On Fridays ,  set up mobile stations in  behrood   square , southern
 
homayoonshahr –sama square –opposite of nasr bazaar,nasr street –
 
ghods intersection at 10 am to 13 and citizens can receive
 
Detergent against delivering dry residue .
 
3 – fixed stall of buying dry residue :
 
The mentioned stalls , are  ready  to  receive  dry  residue  and deliver
 
detergent and ticket in order to buying , to citizenship at 10 am to 16
 
pm every day
 
4- special book ticket  
 
Citizens can receive book ticket against delivery wast paper,
 
specially from their house .only you can contact with us for getting book
 
 tickets
 
5 – special collecting:
 
Citizens can use special home delivery services with  contacting  us
 
and giving address
 
6 – special collecting program :
 
Deliver red fish against collecting students book in new year
 
7- Discharge special dry residue tanks in offices and organizations
 
 
Citizenship can contact  us for more information
Tel number :88258345
  
 
Cultural activities
 
Expanding  culture  of  separation  trash  from  origin , is  stressful  and
 
 important for recycling office. separate cultivation of trash from origin is
 
 kind of creating  culture and culturing  is  very  important  and  effective
 
 with children's help in urban activity.
 
Training
 
training of more than 160000 family in 8 region ,training of 215 training
 
 center ,set up many training workshop and various exhibition has been
 
implemented with presentations of citizenship , specially  children  and
 
teenagers due to culture development  and  citizenship's  training and
 
 because of people's protections has been planed some kind of programs
 
in this year. training and collecting have  been done  based  on  zone's
 
classifications  in  system of  recovery office and all of the trained
 
 citizens have special codes that have been rendered them based on
 
zone,block ,and post of their living place ,so that citizens don't forget
 
their code and collection days .
 
during training time,blue bags have been given as free in order to be visible
 
and specific for collecting them in collecting days.
 
 
Small protector group of earth
 
Recycling office have started large activity ,such as training school for
 
 culturing from origin which is named small protector group of earth in
 
 region 2 . the goal of this project was predicted for primary school's
 
children that include of :
 
- the goal of separating trash from origin (how should we protect from earth)
 
 - Proper training and how do you separate home trash from origin
 
 -If you dill plastic stuff inside the earth what damage incur to natur
 
- economical value of recycling
 
-   how do you reduce home dry residue?
 
                       children can take part in this program with membership
 
 take part in monthly festival -
 
take part in day's SCIENTIFIC and SPORTs camp    -
 
   take part in training work shop-
 
-   visit station of article separating
 
-   visit factory of article exchanging
 
face to face training in the schools
 
expansion of recycle culture is equal to plant walnut tree ))
 
 the subject of trash recycle and urban  residue , specially dry  trash  will
 
 provide the importance of development the culture of separations and
 
reducing the trash from the origin
 
expanding  this case is kind of making culture change the habit  of
 
 citizenship which will be more effective in children . therefore  recycle
 
 office in region2 in order to pay more attention to culture of separation
 
from the origin has done serious activities.
 
Information center
 
With   this  view , the  second  zone  mayor is  going  to  launch  an
 
informant expertised center of recycling by aiming of exploitation from
 
experiences and all activities which has been done regarding the subject
 
of recycling in  all  around  the country  in order to  raise  the  culture  of
 
population by pivot of subject of recycling and separation of trash .
 
This center is containing of al the general information which have been
 
done in the cities and the villages of the country and all the collected
 
information can be used by all the institutions , organizations , students
 
and interested people.
 
 
Recycle garden
 
This garden was created with 6000 m space as initial recycle garden in
 
 Zanjan street and we have tried by having some training factors,relative
 
panel, the recycle subject and separating residue was realized for children
 
in this garden , signpost and children's playthings were designed and
 
installed with using waste and recycle materials.
 
  
  
                                                      عابد ملکی
                                               شهردار منطقه دو
        تاریخ تولد : 1360
        محل تولد : ری
        مدرک تحصیلی :
         کارشناسی : مهندسی صنایع
         کارشناسی ارشد : مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی
        سوابق اجرائی:
          قائم مقام شهردار منطقه یک شهرداری تهران
           شهردار منطقه دو
 
منطقه 2 به نور قدوم سه تن از شهداي گمنام منور شد (1393/1/27)
منطقه 2 به نور قدوم سه تن از شهداي گمنام منور شد

پيکر 3 شهيد گمنام 8 سال دفاع مقدس با حضور شهروندان در منطقه تشييع شد .

رويداد بزرگ فرهنگي حوزه سلامت در منطقه 2 محقق ميگردد (1393/1/27)
رويداد بزرگ فرهنگي  حوزه سلامت در منطقه 2 محقق ميگردد

جشنواره بزرگ سلامت با نگاه ويژه به دانش آموزان مدارس و کودکان استثنايي توسط شهرداري منطقه 2 و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار ميگردد .

تكريم همكاران و ديدار با شهردار منطقه دو (1393/1/27)
تكريم همكاران و ديدار با شهردار منطقه دو

عابد ملکي شهردار منطقه دو با همکاران حوزه شهردار ديدار کرد واز نزديک پاي صحبت هاي آنها نشست .

ديدار شهردار منطقه دو با خانواده " شهيد حميد نمازي زاده بوشهري" (1393/1/23)
ديدار شهردار منطقه دو با خانواده   شهيد حميد نمازي زاده بوشهري

عابد ملکي شهردار منطقه دوتهران به پاس رشادت ها و دلاوري هاي شهداي هشت سال دفاع مقدس و اداي احترام با خانواده معظم شهيد " شهيد حميد نمازي زاده بوشهري"ديدار کرد.

ادامه اخبار
خانه سلامت شهرآرا "سنجش فشار خون "را برگزار کرد (1393/1/27)
 خانه سلامت شهرآرا سنجش فشار خون را برگزار کرد

به گزارش روابط عمومي منطقه 2 ، خانه سلامت شهرآرا "سنجش فشار خون "را در سراي محله شهرآرا برگزار کرد. گفتني است اين سنجش در جهت ارتقاء سطح سلامت شهروندان ساکن در محله شهرارا و بهبود کيفيت زندگي در اين سراي محله ...

اقدامات واحد خدمات شهري ناحيه6 در ارتباط بارفع عيب و نقص مخازن مکانيزه زباله در سطح محلات (1393/1/26)
 اقدامات واحد خدمات شهري ناحيه6 در ارتباط بارفع عيب و نقص مخازن مکانيزه زباله در سطح محلات

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه دو ، اداره خدمات شهري ناحيه 6 در جهت تسهيل در جمع آوري و حمل زباله و جلوگيري از آلودگيهاي زيست محيطي و زودون آلودگي بصري و بهبود سيماي شهري تعداد 10عددمخزن زباله دچارنقص را پ...

ادامه اخبار
جلسه شهردار منطقه دو با دبیران شورایاری محلات و مدیران محلات برگزار شد (1392/12/28)
جلسه شهردار منطقه دو با دبیران شورایاری محلات و مدیران محلات برگزار شد

نشست صمیمی پایان سال شهردار منطقه 2 با دبیران شورایاری محلات ومدیران محلات با حضور دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران برگزارشد .

پيگيري مصوبات سند توسعه محلات منطقه دو در سال 92 (1392/11/7)
پيگيري مصوبات سند توسعه محلات منطقه دو در سال 92

اولين دور جلسات بررسي پيشرفت اجراي مصوبات سند توسعه سال 92 محلات منطقه دو در ناحيه 1 برگزار شد.

نشست مشترک شهردار منطقه با دبيران شوراياري محلات برگزار شد (1392/11/6)
نشست مشترک شهردار منطقه با دبيران شوراياري محلات برگزار شد

اين نشست به منظور بررسي روند اجراي مصوبات سند توسعه محلات منطقه دو با حضور شهردار،قائم مقام ،معاونين و مديران منطقه دو برگزار شد .

جلسه شهردار منطقه دو با دبيران شوراياري محلات و مقامات قضايي وانتظامي (1392/8/15)
جلسه شهردار منطقه دو  با دبيران شوراياري محلات و مقامات قضايي وانتظامي

نشست شهردار منطقه دو و شوراياران محلات با حضور مقامات قضايي وانتظامي منطقه در راستاي بررسي مسائل ومشکلات محلات منطقه دودر حوزه قضايي وانتظامي برگزار شد .

بازديد ميداني شهردار و شورايارن از سطح محلات منطقه دو (1392/8/11)
بازديد ميداني شهردار و شورايارن از سطح محلات منطقه دو

عابد ملکي شهردار منطقه 2 از از محلات فرحزاد ، پرواز ومخابرات در ناحيه9 بازديد ميداني به عمل آورد.

 Text/HTML
کمينه

ساعت کار شهرداری منطقه 2

 
شنبه الی سه شنبه :8 صبح لغایت 16.30
چهارشنبه : 8صبح لغایت 15.30
ساختمان اصلی شهرداری منطقه 2 :

سعادت آباد ، میدان کاج ، بلوار سرو غربی بلوار شهرداری ، خیابان سیزدهم

برنامه زمانی ملاقات با شهردار

شهروندان محترم منطقه 2شهرداری تهران می توانندجهت ملاقات حضوری با شهردار و مسئولین منطقه در روزهای شنبه ، یکشنبه،سه شنبه ، چهارشنبه در ساعات اداری به روابط عمومی شهرداری منطقه مراجعه و ضمن تکمیل فرم ملاقات در روز های دوشنبه ساعت 8 صبح الی 14 بعد ازظهر با شهردارومسئولین منطقه ملاقات و نسبت به طرح مشکلات خود اقدام نمایند .

تلفن های تماس با ما

  • کلیه معاونتها و نواحی شهرداری منطقه 2 --- 24891000 - 24892000
خدمات الکترونیک پروژه های شاخص گالری عکس و فیلم
تماس با ما سعادت آباد، مابین میدان کاج و سرو، میدان قیصر امین پور، بلوار شهرداری، نبش خیابان 13 غربی 24891000 - 24892000
امروز : 30/1/1393 (هـ.ش)
برابر با 17 حمادى الثانى 1435 (هـ.ق)
اذان صبح 04:56:05
طلوع آفتاب 06:27:01
اذان ظهر 13:03:32
غروب آفتاب 19:40:38
اذان مفرب 19:58:24

طول = 51.41 و عرض =35.7